اردوغان از حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت دعوت کرد

رئیس‌جمهوری ترکیه در پی ناکامی حزب حاکم عدالت و توسعه برای کسب اکثریت در پارلمان، اعلام کرد که وی از این حزب برای تشکیل دولت ائتلافی درخواست خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجیب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه گفت، اگر حزب عدالت و توسعه (AKP) در مذاکرات شکست بخورد، پس از آن وی از حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه (CHP) که در انتخابات جایگاه دوم را کسب کرد، برای تشکیل دولت ائتلافی درخواست خواهد کرد.

اردوغان گفت که چنانچه حزب دوم نیز در مذاکرات راه به جایی نبرد، وی از حق خود طبق قانون اساسی برای برگزاری انتخابات زودهنگام استفاده می‌کند.

اردوغان در جمع خبرنگارانی که وی را در راه بازگشت از سفر جمهوری آذربایجان همراهی می‌کردند، گفت: غیرقابل تصور است که کشور بدون دولت باقی بماند. من اول حکم تشکیل دولت را به رئیس حزبی که بیشترین آراء را در انتخابات پارلمانی هفتم ژوئن به دست آورده است، می‌دهم.

وی سپس با اشاره به کمال قلیچدار اوغلو، رئیس‌حزب مردم جمهوری‌خواه گفت: اگر داووداوغلو نتواند دولت ائتلافی تشکیل دهد، پس از آن من حکم تشکیل دولت را در اختیار حزب دوم قرار می‌دهم. اما شکست این مذاکرات هم به برگزاری انتخابات دوباره می‌انجامد.

تحلیلگران بر این باورند که حزب عدالت و توسعه می‌تواند با حزب سوم در انتخابات موسوم به حرکت ملی‌گرا تشکیل ائتلاف دهد اما گزینه تشکیل دولت ائتلافی با حزب مردم جمهوری‌خواه هم ممکن است.

اردوغان گفت که طی روزهای آینده از رهبران چهار حزب ترکیه که کرسی‌هایی را در پارلمان به دست آوردند، برای مذاکره دعوت می‌کند و این اقدام از دید رسانه‌های ترکیه اقدامی غیرمعمول است.

با این حال این دعوت فوراً از سوی "دولت باغچلی" رهبر حزب حرکت ملی‌گرا رد شد و تاکید کرد که وی تنها با شخصی دیدار می‌کند که حکم تشکیل دولت ائتلافی را در دست داشته باشد.

انتهای پیام

کد N857422