استقبال استونی و لیتوانی از تمایل آمریکا برای استقرار تسلیحات سنگین در بالتیک

وزیر دفاع استونی از تمایل آمریکا برای استقرار تسلیحات نظامی سنگین در شرق اروپا استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سون میکسر، وزیر دفاع استونی اعلام کرد: بسیار خوب است که بزرگترین قدرت نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اکنون مصمم شده که از حفظ امنیت کشورهای شرق اروپا اطمینان حاصل کند.

وی افزود: وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو این موضوع را در نشست 24 و 25 ژوئن خود در بروکسل مورد بررسی قرار خواهند داد.

در همین حال دولت لیتوانی نیز اعلام کرد که از ایده استقرار تسلیحات سنگین آمریکا در منطقه حمایت می‌کند.

وزیر دفاع لیتوانی اعلام کرد: معتقدیم استقرار بخشی از تسلیحات سنگین آمریکا در کشور ما خواهد بود و بدین ترتیب ما فرایند آماده سازی زیرساخت‌های ارتش را پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم ظرفیت لازم را برای استقرار این تسلیحات به دست آوریم.

در صورتی که آمریکا در شرق اروپا سلاح‌های سنگین مستقر کند، از زمان جنگ سرد بدین سو این نخستین باری خواهد بود که آمریکا دست به چنین اقدامی می زند.

پیش از این، یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که این کشور قصد دارد تسلیحات نظامی گسترده در منطقه بالتیک و شرق اروپا مستقر کند تا از امنیت هم‌پیمانان خود در این مناطق اطمینان حاصل شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: آمریکا قصد دارد تجهیزات نظامی سنگین در منطقه بالتیک و کشورهای شرق اروپا مستقر کند که هدف از این کار حصول اطمینان از امنیت این مناطق با توجه به اقدامات مداخله‌جویانه روسیه در شرق اوکراین و جلوگیری از تعرض‌های بیشتر مسکو است.

این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد: ما قصد داریم تجهیزات مهمی را در این مناطق مستقر کنیم.

وی با اشاره به گزارشی که به تازگی در نیویورک تایمز منتشر شده، گفت که پنتاگون تانک، خودروهای زرهی و تسلیحات سنگین در مناطق شرق اروپا و بالتیک مستقر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N857237