دیدار کاردار ایران در لندن با مدیر صندوق بین‌المللی جبران خسارات ناشی از آلودگی نفتی

سیاسی

در جریان دیدار کاردار ترددی ایران در انگلستان و نماینده دائم ایران نزد سازمان بین‌المللی دریانوردی با مدیر و معاونان صندوق بین‌المللی جبران خسارات ناشی از آلودگی نفتی، دورنمای همکاری‌های کشورمان با صندوق مزبور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدحسن حبیب‌اله‌زاده، در این دیدار با اشاره به ضرورت حفظ محیط زیست دریایی و رعایت کلیه استانداردهای فنی در حمل و نقل دریایی به‌ویژه در حوزه خلیج فارس، بر تعهدات دولت‌ها در این عرصه تاکید کرد.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران حضور فعالی را در سازمان بین‌المللی دریانوردی و سازمان‌های مرتبط داشته و تقویت همکاری‌های کشورمان با صندوق بین‌المللی جبران خسارت ناشی از آلودگی نفتی در دستور کار قرار دارد.

نماینده دایم کشورمان در سازمان بین‌المللی دریانوردی با یادآوری برگزاری موفق سمینار تخصصی صندوق بین‌المللی جبران خسارات ناشی از آلودگی نفتی که با همکاری شرکت ملی نفت ایران و سازمان بنادر و دریانوردی در سال 2009 در تهران برگزار شد و به موضوع راه‌های کنترل و مدیریت آلودگی نفتی ناشی از کشتیرانی اختصاص داشت، ابراز امیدواری کرد به‌دلیل تامین و انتقال بخش مهمی از نفت جهان از مسیر خلیج فارس و نیز اهمیت رعایت استاندارهای محیط زیست دریایی در این منطقه، همکاری‌های فنی در سطوح ملی و منطقه‌یی تداوم و توسعه یابد.

خوزه مائورا، مدیر صندوق بین‌المللی جبران خسارات ناشی از آلودگی نفتی نیز با اشاره به روابط خوب و سازنده با هیات جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین‌المللی دریانوردی و اجلاس‌های صندوق گفت: در سال‌های اخیر ارتباط و تعامل خوبی بین صندوق بین‌المللی جبران خسارت آلودگی‌های نفتی و طرف ایرانی برقرار بوده است.

او با موفق توصیف کردن سمینار سال 2009 در تهران و استقبال از پیشنهاد برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای منطقه خلیج فارس، آمادگی صندوق بین‌المللی جبران خسارت ناشی از آلودگی نفتی برای همکاری موثر با نهادهای ایرانی را اعلام کرد.

صندوق بین‌المللی جبران خسارت ناشی از آلودگی نفتی به موجب کنوانسیون بین‌المللی مسوولیت مدنی ناشی از خسارت آلودگی نفتی (1969) و پروتکل (1992) اصلاح کنوانسیون صندوق بین‌المللی برای جبران خسارت آلودگی نفتی (1971) تاسیس شده و جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای آن به شمار می‌رود.

انتهای پیام

کد N857037