عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

دشمن اذعان دارد که نمی‌تواند با ما هماورد شود

سیاسی

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز به یک نقطه متعارف رسیده ایم که دشمنان در جنگیدن با کشور ما وقتی که محاسبه می کنند، اذعان دارند که به صرفه نیست با ما هماورد شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، "محمد حسین صفارهرندی" در دیدار با روحانیون و طلاب استان کرمان گفت: طیق آمار و ارقام رسمی کشور، به لحاظ تعداد شهدا نسبت به همه صنوف دیگر، تعداد شهدای طلبه از همه بالاتر می باشد که این امر نشان از توجه جدی این قشر به جامعه و کشور خودشان است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه، در جامعه شناسی، بحث شناخت پایه های قدرت در غالیب یک مجموعه سه گانه ای تعریف می شود اظهار کرد: قدرت صرفا به مفهوم قدرت نظامی (زور) نیست، قدرت دیگری با عنوان قدرت اقتصادی از دهه های گذشته در دنیا مطرح شده است بطوریکه جامعه شناسان قدرت اقتصادی را از نظامی بیشتر می دانند.

صفارهرندی با اشاره به سومین پایه قدرت افزود: قدرت مشروعیت(سیاسی، فرهنگی، مذهبی) سومین پایه از قدرت است. این مواردی است که اعتبار بخشی می کند و یک گروه را نسبت به دیگران ممتاز می کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به لحاظ دارایی های موجود، امروز جزو کشورهای متوسط از حیث ظاهری هستیم و در زمره کشورهای جهان سوم محسوب می شویم و از امتیازی اقتصادی که کشورهای بسیار پیشرفت دارند برخوردار نیستیم.

وی تصریح کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب نمی توانیم به زور متوسل شویم اما معتقدیم رسیدن به آن نقطه دور از دسترس نیست منتهی زمان طولانی نیاز است ضمن آنکه اسباب آن را فراهم کرده ایم تا بتوان به آن نقطه مورد نظر برسیم.

وی با بیان اینکه در چشم انداز 1404، به دنبال آن هستیم که به کشوری سرآمد در منطقه از لحاظ فناوری، اقتصادی و علمی تبدیل شویم تصریح کرد: باید پذیرفت امروز مزیت نسبی ما اقتصاد نیست و از آن سه پایه ای قدرت، نمی توانیم به قدرت اقتصادی خودمان در شرایط کنونی تکیه کنیم

صفارهرندی اضافه کرد: رتبه علمی ما در دنیا بین 13 تا 16 در حال نوسان است و خوشبختانه پیشرفت شتابانی در این حوزه داشته ایم. در سال 1383 تعداد مقالات علمی که از ما به پایگاه های علمی جهان ارجاع داده می شده است 3500 مقاله بوده است کهه اکنون این رقم به 50 هزار ثبت مقاله رسیده است.

وی اظهار کرد: به لحاظ نظامی ما هرگز خودمان را نمی توانیم با قدرت های مسلح به انواع سلاح ها مقایسه کنیم، زیرا فقط ضرادخانه اتمی آنها دارای 4 هزار کلاهک هسته ای است و برخی دیگر از کشورها دارای امکاناتی هستند که ما چنین امکاناتی نداریم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: به لحاظ تجربه نظامی گری مدرن و تسلیحات پیشرفته متعارف و مدرن دستاوردهای بیشتر و پیشرفته تری دارند اما با این همه ما خود را به نقطه ای از توانمندی رساندیم که امروز یک احساس آرامشی داریم به طوریکه کشورهایی که در اطراف ما یا در دوردست ها سودای غلبه نظامی بر ما را نمی توانند در ذهن و دلشان به آسانی بپرورانند حتی خود ایالات متحده.

وی با اشاره به سخن وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر اینکه "این دستاورهای نظامی هرآنچه که باشد چیزی نیست که در مقابل قدرت های بزرگ جهان بتوانیم تاب بیاوریم یک بمب می اندازند و همه آن را از بین می برند"، اظهار کرد: این تفکر ایشان محصول بی اطلاعی بود و خبر نداشتند که دستاورهای نظامی ما در حال حاضر اگر چه با قدرت های مسلح همطراز نیست، اما اینگونه نیست که بگوییم یک بمب می اندازند و تمام می شود.

صفار هرندی گفت: امروز به یک نقطه متعارف رسیده ایم که دشمنان در جنگیدن با کشور ما وقتی که محاسبه می کنند، اذعان دارند که به صرفه نیست با ما هماورد شوند. تعبیر یکی از استراتژیست های امریکایی می گوید" جنگ با ایران جنگ از نوع عراق، افغانستان و .. نیست. ما باید منتظر باشیم اگر روزی وارد جنگ با ایران شدیم، در اولین روز آن منتظر 30 هزار کشته آمریکایی باید باشیم". یعنی 5 برابر کشته های آمریکا در جنگ های 10 تا 15 سال اخیر خود با دیگر کشورها.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه، تکیه گاه اصلی ما نظامی گری نیست، ادامه داد: علی رغم اینکه قدرت نظامی ما در برابر آمریکا قدرت محدودی است، اما امروز دستاوردهای برجسته ای داریم که محصول فکر و عمل فرزندان خودمان است.

صفارهرندی در ادامه بیان کرد: مشروعیت به دیدگاه فکری کسانی که در مورد آن صحبت می کنند، بستگی دارد. مشروعیت پشتوانه سیاسی، فرهنگی ناب دارد و درمورد کشور ما اگر بخواهیم این عنصر را ارزیابی کنیم، بسیاری از کسانی که طرفدار ما نبودند اما به عنوان یک قاضی منصف می گویند"مشروع ترین قدرت منطقه جمهوری اسلامی است"

وی با اشاره به شناور بودن دولت هایی که در ایران سر کار می آیند، افزود: این حکایت از مردم سالاری دارد و اینکه و مردم دخیل هستند. در کشورهای اروپایی مردم سالاری سابقه طولانی دارد اما نسبت نقش مردم به حکومت نسبت به کشور ما به مراتب ضعیف تر است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انتخابات در دیگر کشورها گفت: گاهی اوقات میزان مشارکت مردم بسیار پایین می آید و این امر برای آنها عادی است و اینکه مردم به خاطر آرمان های خود فریاد بزنند و اعتراض کنند، تعطیل شده اما در مورد محیط زیست راهپیمایی انجام می دهند.

وی با بیان اینکه نمی توان گفت حضور مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن کمرنگ شده، تصریح کرد: این پشتوانه است. اینکه اتفاقات و ناملایماتی در سال 88 رخ داد، محصول عمل یکسری افراد لجوج مزدور و عقده ای بود که برای تنزل یک نفر، می خواهند زمین و زمان را به هم بریزند.

صفار هرندی ادامه داد: فتنه 88 محصول متراکم این عقده ها، لجاجت ها و بی دینی ها بود، به طوریکه احساس نگرانی نه در ما بلکه دوست داران ما در خارج از ایران بسیار بالا گرفت و می گفتند "چه خبر است؟"

وی بیان کرد: زمانی که قدرت نظامی و اقتصادی ما کم می شود آنها نگران نمی شوند اما زمانی که چهره مشروعیت ما متزلزل می شود، دوستان جمهوری اسلامی نگران می شوند. پس زور ما اینجاست و این نقطه اصلی اقتدار ماست.

صفارهرندی با اشاره به اینکه روز عاشورا روز مانور اقتدار است، افزود: عاشورا روزی است که ایران به احترام یک ارزش متعالی، سیاه پوش می شود. آنها آن را به بازی گرفته بودند که بگویند شما فاقد اقتدار هستید.

وی تصریح کرد: برای اینکه ثابت شود عاشورا همچنان عزیز است، 9 دی آفریده شد و یک اتفاق بزرگ و استثنایی رخ داد که شاید بعد از انقلاب هیچ گاه راهپیمایی با این عظمت نداشتیم و دنیا زمانی که مشاهده می کند سرچشمه جوشش اقتدار این است، می فهمد با این قدرت نمی توان در افتاد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه، آنها می خواستند نسبت مردم با حکومت و اعتقاداتشان را قطع کنند، اظهار کرد: روزی که تحریم ها را به صورت گسترده اعمال کردند اذعان داشتند که این امر سبب می شود مردم به دلیل مشکلات روزمره فاصله شان با حکومت زیاد شود و همچنین فشار تحریم ها سبب می شود که بین زمامداران اختلاف بالا گیرد.

وی با بیان اینکه، هدف آنها این بود که نظام از اصلی ترین منبع اقتدار خود یعنی مشروعیت خالی می شود، اظهار کرد: کسانی که با استناد به اینکه اصلی ترین منبع مشروعیت، مردم و دمکراسی است، در دوره اصلاحات شروع بر تاکید دمکراسی در برابر دین نمودند به طوریکه رییس جمهور وقت رسما این را اعلام می کرد.

صفارهرندی ادامه داد: در انتخاب بین دین و آزادی آنها آزادی را انتخاب می کردند و برآوردشان این است که اصالت با دمکراسی بوده و منبع مشروعیت ما دمکراسی است. کسی که اینگونه تفکری دارد خیلی راحت شعار دینی و مبانی را قربانی کند.

وی افزود: دین را یک امر شخصی فرض می کند و معتقد است که دین اگر منبع مشروعیت شود دودستگی ایجاد می شود. مکتب ایرانی را در برابر مکتب اسلام آورده اند و حرفشان این است که این می تواند به حکومت مشروعیت گسترده دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به اینکه سیدحسن نصرالله به برند مسلمانی تبدیل شده، گفت: بعضی وقت‌ها شنیده می‌شود چرا ما باید خودمان را فدای یمن و عراق کنیم؟ چرا سرمایه‌های ما در سوریه هزینه می‌شود؟ غافل از اینکه این حرف‌ها سوهانی است که کناره مشروعیت ما را سایش می‌دهد.

وی بیان کرد: اگر این حرف‌ها در زبان بعضی از مقامات ما ننشسته بود، گفتن آنها ضرورت نداشت، ورثه فکری همان کسانی که در روزهای فتنه می‌گفتند "نه غزه نه لبنان" وقتی به کانون حکومتی دست یابند، همان جا هم این حرف‌ها را می‌زنند.

صفارهرندی عنوان کرد: شما خیال می‌کنید با کنار گذاشتن سوریه و عراق زورتان در ایران زیاد می‌شود؟ کسی که در سوریه حملات ضد داعش، ضد جریان صهیونیستی و ضد دشمنان خبیث را هدایت می‌کند، خاکریزهایی را که شما باید در کنار خود درست می‌کردید، هزار یا دوهزار کیلومتر دورتر برده است که تو در امنیت باشی.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وقتی مشروعیت و آرامش خود را نمی شناسید، خودکشی می کنید، افزود: آرامش در این است که در پای مذاکرات اگر طرف مقابل بخواهد عرض اندام‌ کند، من هم عقبه خود را به رخ آنها می‌کشانم که یک مشروعیت دارم و این اراده از طریق لشکرکشی و تسلیحات نیست، بلکه انتقال نسخه سیاست‌ورزی مبتنی بر نگاه مشروع انقلابی است.

انتهای پیام

کد N856868