در دیدار وزیر امور داخله اقلیم کردستان عراق

قشقاوی انتقال محکومان ایرانی زندان‌های کردستان عراق به کشور را خواستار شد

سیاسی

حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه ایران که به کردستان عراق سفر کرده است روز گذشته با کریم سنجاری، وزیر امور داخله اقلیم کردستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این دیدار که با حضور مدیران و مسوولان دو طرف صورت گرفت، ابعاد مختلف و موضوعات مرتبط با همکاری‌های کنسولی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

قشقاوی در این دیدار با تبیین ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با جمهوری عراق و دولت محلی اقلیم کردستان عراق، لزوم تلاش مشترک برای ارتقای همکاری‌ها را مورد تأکید قرار داد.

معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین با اشاره به حجم گسترده تبادل انسانی میان جمهوری اسلامی ایران با حوزه اقلیم کردستان عراق اعم از تجار و فعالان اقتصادی، زائران و گردشگران و یا سفرهای ساکنان حوزه اقلیم کردستان به ایران با انگیزه‌های درمانی، تلاش مشترک به منظور ایجاد تسهیلات مناسب کنسولی و نیز تردد و حمل و نقل را زمینه‌ساز گسترش این بخش مناسبات قلمداد کرد.

او با اشاره به امضای قبلی موافقت‌نامه انتقال محکومان میان دو کشور ایران و عراق از وزیر داخله اقلیم کردستان عراق درخواست کرد، در آستانه ماه مبارک رمضان، زمینه‌های لازم برای انتقال آنان به ایران فراهم آید.

قشقاوی اقدام مشترک در جهت مقابله مؤثر با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان را از دیگر موارد حائز اهمیت در همکاری دانست و خواستار استمرار و تقویت همکاری‌های دستگاه‌های ذی‌ربط ایران و اقلیم در جهت مقابله مشترک با این جرائم شد.

کریم سنجاری، وزیر داخله اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار با تأکید بر اهمیت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران سفر معاون کنسولی وزیر امور خارجه کشورمان را در تقویت روابط و نیز حل و فصل مشکلات و موانع موجود در مسیر همکاری‌های اقتصادی، تجاری و روابط مردمی را حائز اهمیت توصیف کرد.

او با اشاره به تحولات امنیتی عراق، پس از حمله داعش، از کمک‌های مؤثر جمهوری اسلامی ایران به عراق و اقلیم در مبارزه علیه این گروه تروریستی تقدیر و تشکر کرد.

وی با تأکید بر عزم جدی دولت اقلیم کردستان عراق بر ایجاد شرایط مناسب برای حضور شرکت‌ها، تجار و نیز اتباع ایرانی در اقلیم از پیشنهاد طرف ایرانی مبنی بر استمرار مشورت‌ها و برگزاری نشست‌های تخصصی مدیران ذی‌ربط برای رفع موانع اهداف همکاری استقبال کرد.

انتهای پیام

کد N856741