جلیلی در نشست خبری اعلام کرد:

تشکیل شورای نظارت بر نحوه تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی

سیاسی

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی از تشکیل شورای نظارت بر نحوه پیگیری تحقق سیاست کلی اقتصاد مقاومتی با حضور مسئولان ارشد سه قوه خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل جلیلی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس و در نشست خبری با رسانه‌ها، با ارائه گزارشی از عملکرد کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: در سال ۹۳ یک کار جمعی توسط این کمیسیون در حوزه حمایت از تولید ملی آغاز شد؛ بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری، «طرح پیگیری نحوه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» در قالب کارگروه‌های مختلف، بررسی و در نهایت در اردیبهشت ماه ۹۴، تصویب و پس از تائید شورای نگهبان تبدیل به قانون شد.

وی خاطر نشان کرد: کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی سال گذشته ۶۵ جلسه داشته که ۳۵ مورد از آن مربوط به موضوع پیگیری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی بوده و در سال ۹۳ نیز پیگیری طرح رفع موانع تولید رقابت‌پذیر از مهمترین اقدامات این کمیسیون بوده است.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با اشاره به تصویب طرح چهار ماده‌ای پیگیری نحوه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: تشکیل شورای نظارت بر اجرای این سیاست‌ها با هدف پایش و نظارت فعالیت دستگاه‌های اجرایی در این حوزه، مهمترین بخش این قانون است؛ این شورا با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، یکی از نواب رئیس‌ مجلس و معاون اول قوه قضاییه تشکیل می‌شود.

جلیلی با بیان اینکه در حوزه بهبود فضای کسب و کار، دو اتفاق ضروری است، عنوان کرد: نخستین مساله ارتقای رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار است که گزارش آن سالانه توسط بانک جهانی اعلام می‌شود؛ پس از بررسی‌ها مشخص شده است که کشور ما در نحوه ارائه اطلاعات و بارگزاری آنها اشکالاتی دارد که اگر این اطلاعات شفاف و واقعی شود، در بهبود رتبه کشورمان موثر خواهد بود.

وی اضافه کرد: اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار نیز دومین اقدام لازم در این حوزه است که در این رابطه جلسات مستمری در سطح ملی برگزار شده، اما جلسات استانی به خوبی تشکیل نمی‌شود که لازم است این مساله اصلاح شود.