روحانی: اگر تولید کاسته شود، حتی نان شب مردم را هم باید از خارج وارد کنیم

حسن روحانی,سفرهای استانی دولت

سخنرانی رئیس جمهور در جمع مردم خراسان شمالی آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور در سفر استانی خود به استان خراسانی شمالی در جمع مردم این استان گفت: 24 خرداد دو سال پیش ملت ما اعلام کرد ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که در آن مسیر همه اقوام متحد و کنار یکدیگر باشند مامسیری را انتخاب می‌کنیم که شیعه و سنی ترک و ترکمن کرد و بلوچ عرب و لر همه و همه زیر پرچم اسلام و زیر پرچم ایران دست به دست هم خواهیم داد برای توسعه ایران زمین ما.

وی همچنین گفت: ما در روز 24 خرداد دو سال پیش به همه اعلام کردیم که در این سرزمین به فرهنگ یکدیگر، به افکار یکدیگر، به سلیقه‌های یکدیگر احترام می‌گذاریم. آستانه تحمل را بالا و بالاتر می‌بریم. این جناح و آن جناح این حزب و آن حزب این قومیت و یا آن قومیت این لهجه و گویش یا آن لهجه و گویش همه ما در پی هدف واحدیم و آن پیشرفت سریع و همه جانبه ایران عزیز است.
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: ما اگر می‌خواهیم به پیشرفت و قله‌های ترقی دست پیدا کنیم باید متحد باشیم دست به دست هم بدهیم اختلافات را کنار بگذاریم همه به هم کمک کنیم تا در این کشور رونق اقتصادی آغاز شود. شما می‌دانید روزی که این دولت کار خود را آغاز کرد از رشد اقتصادی خبری نبود از رونق اقتصادی خبری نبود. آمار اقتصادی ما نشان می‌داد که در سال 91 نزدیک منفی 7 درصد شرایط رشد کشور بوده است. یعنی رکود عمیق، حتی در سال 92 هم باز رشد منفی بود یعنی ادامه رکود. شما می‌دانید در شرایط رکود روز به روز تولید کاسته می‌شود و اگر تولید کاسته شد دست نیاز ما به بیگانه دراز می‌شود و اگر تولید کاسته شد حتی برای نان شب هم نیازمندیم تا گندم را از خارج وارد کنیم.
روحانی گفت: نیازمندی‌های کشاورزی ما در طول سال 92 و 93 به بیگانه و خارج کاهش پیدا کرده است و روی پای خود ایستاده‌ایم. در این مدت 8 میلیارد دلار مواد غذایی کمتر وارد کردیم. این به معنای آن است که ما در مسیر تولید حرکت کردیم تعداد تراکتورها تعداد کمباین‌ها تعداد ماشین‌آلات راهسازی و کشاورزی که روز به روز افزایش پیدا می‌کند به معنای حرکت کشور در مسیر توسعه و رشد هست شما امروز بالاترین مشکل اجتماعی‌تان بیکاری است. چرا ما باید امروز با این معضل رو به رو باشیم؟ ایران با عظمت با این همه معادن این همه سرزمین آماده به کاشت و غنی این همه جوان لایق و تحصیل کرده چراباید این شرایط را داشته باشد.

مشروح سخنان رئیس جمهور متعاقبا منتشر خواهد شد.

2929

کد N856298