با مراجعه به افشاگری های اسنودن انجام شد؛

پایان کار جاسوسان انگلیس در «کشورهای متخاصم»

سیاسی

رسانه ها از توقف فعالیت جاسوسان انگلیسی در کشورهایی که لندن آنها را «دشمن» می داند خبر داده و علت این کار را مراجعه چین و روسیه به اسناد افشاد شده توسط اسنودن در این خصوص بیان می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، افشاگری‌های «ادوارد اسنودن» باعث شده برخی از ماموران سازمان‌های جاسوسی بریتانیا از محل ماموریت شان نقل مکان داده شوند.

یک منبع دولتی انگلیس اعلام کرده پس از آنکه فایل‌های به سرقت رفته از سوی ادوارد اسنودن منتشر شد و روسیه و چین توانستند به اطلاعات منتشر شده دسترسی پیدا کنند بریتانیا برخی از ماموران اطلاعاتی‌اش را جا به جا کرده است.

پیش از این نشریه بریتانیایی ساندی تایمز گزارش داده بود چین و روسیه موفق شده‌اند رمز این فایل‌های کامپیوتری را بشکنند و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند. این منبع گفته است این کشورها اطلاعاتی داشتند که می‌توانست محل حضور ماموران اطلاعاتی بریتانیا را لو بدهد.

او گفته است هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد کسی به دلیل لو رفتن این اطلاعات به دردسر افتاده باشد.

ادوارد اسنودن که اکنون در روسیه به سر می‌برد، دو سال پیش اطلاعات محرمانه دولت آمریکا را به بیرون درز داد. او که پیمانکار سازمان جاسوسی آمریکا، سیا بود، سال ۲۰۱۳ و پس از انتشار اطلاعاتی که نشان از جاسوسی گسترده اینترنتی و تلفنی دولت آمریکا از شهروندانش داشت این کشور را ترک کرد.

اطلاعاتی که اسنودن باعث درز پیدا کردن‌شان به رسانه‌ها شد به یک بمب خبری تبدیل شد و همان موقع روزنامه گاردین خبر داد که آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌ اس‌ ای) اطلاعات تلفن ده‌ها میلیون نفر از شهروندان آمریکایی را گردآوری می‌کند.

کشورهای متخاصم

یک مقام انگلیسی در این رابطه می گوید: اطلاعاتی که در اختیار روسیه و چین گذاشته شده بود و لو رفتن شیوه عملیاتی‌مان باعث شد اطلاعاتی حیاتی را از دست بدهیم.

مقامات اطلاعاتی مدت‌ها در مورد آنچه آنها خطر درز اطلاعات از سوی ادوارد اسنودن می‌دانستند و امکان تاثیر آن بر حفظ امنیت مردم بریتانیا هشدار داده بودند. بنا بر گزارش نشریه ساندی تایمز پس از دستیابی مسکو به بیش از یک میلیون فایل محرمانه‌ای که در دست ادوارد اسنودن بود، آژانس‌ های جاسوسی غرب ناچار شده‌اند ماموران‌شان را از کشورهای متخاصم بیرون بکشند.

این روزنامه افزوده است که منابع ارشد دولتی تایید کرده‌اند که چین هم رمز این مدارک محرمانه را شکسته است. این مدارک حاوی شیوه‌های سری جاسوسی و اطلاعاتی بود که می‌توانست باعث شناسایی جاسوس‌های آمریکایی و بریتانیایی شود.

در این گزارش اشاره ای به نام کشوریهای دشمن نشده است.