انتقادات تند مالکی علیه اهل سنت عراق

عراق

معاون رئیس‌جمهوری عراق با بیان اینکه آنچه عراق امروز شاهد آن است انقلاب طایفه‌ای اهل سنت علیه شیعیان است، سقوط موصل و الانبار به دست داعش را "توطئه " خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، نوری مالکی، معاون رئیس‌جمهوری عراق در سخنرانی خود در همایش قبایل استان کربلا عنوان داست" ما در موصل شاهد فروپاشی یگان‌های ارتش، فرار فرماندهان و عقب‌نشینی گروه‌های سنی و کرد بودیم.

وی افزود:آنچه در حال حاضر عراق شاهد آن است انقلاب طایفه‌ای اهل تسنن علیه شیعیان است.

مالکی در ادامه تاکید کرد: سقوط شهرهای موصل و رمادی توطئه بود و کسانی که از میادین نبرد گریختند خائن و ترسو هستند و حکم آنان از نظر نظامی اعدام است.

وی در ادامه گفت: تعجب من از این است گه چرا درباره دلیل عقب‌نشینی ارتش و فرار فرماندهان از نینوا و تکریت از کسی سوال نشد؟ چرا حتی یک گلوله از اسلحه پلیس موصل که دستور شلیک داشت، شلیک نشده و این که چه برنامه‌ای برای عملیات تدوین شده بود و ناظر آن چه کسی بود؟

مالکی در ادامه چهره‌های سیاسی مخالف خود به ویژه چهره‌های اهل تسنن را مسوول تحریک نیروها دانست و تاکید کرد: امروز اگر فتنه طائفه‌ای متوقف نشود، بازسازی ارتش فایده‌ای ندارد و باید برای رهایی از تروریسم، از داوطلبان مردمی حمایت کرد.

وی ادامه داد: عزم داوطلبان مردمی باعث توقف عملیات تروریستی شد که روزی ارتش را مختل کرده بود و بسیاری از یگان‌های آن با توطئه از هم پاشیده شده و افقی تاریک و خطرناک پیش روی بغداد قرار داده بود.

معاون رئیس‌جمهوری عراق افزود: در موصل اگر نیروهای عراقی حاضر با تمام توان خود با تروریست‌های داعش می‌جنگیدند و عقب‌نشینی نمی‌کردند، داعش نمی‌توانست پیشروی کند و این توطئه بود که با عقب‌نشنی همه نیروها، ارتش سقوط کند.

انتهای پیام

کد N856193