استقبال گرم ژوهانسبورگ از عمر البشیر به رغم درخواست بازداشت وی

سودان

رئیس‌جمهوری سودان در اقدامی که به چالش کشیدن دیوان کیفری بین‌المللی محسوب می‌شود برای شرکت در کنفرانس سران اتحادیه آفریقا، وارد آفریقای جنوبی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان که به ارتکاب جنایات جنگی در دارفور متهم است از سوی پلیس بین‌الملل (اینترپل) تحت پیگیرد قرار دارد. حکم بازداشت او در سال 2009 از سوی دیوان کیفری بین‌المللی صادر شد. در نتیجه سفر وی به آفریقای جنوبی برای شرکت در کنفرانس سران اتحادیه آفریقا در ژوهانسبورگ به منزله به چالش کشیدن دیوان کیفری محسوب می‌شود. چراکه آفریقای جنوبی «منشور رم» را امضا کرده و عضو این دیوان است.

پیش از این نیز آفریقای جنوبی که خود از عمر البشیر برای شرکت در کنفرانس سران اتحادیه آفریقا دعوت به عمل آورده، اعلام کرده بود که به محض رسیدن البشیر به این کشور او را بازداشت می‌کند.

با این حال خبرگزاری رسمی سودان (سونا) اعلام کرد که عمر البشیر و هیات همراه او عصر روز شنبه به ژوهانسبورگ رسیدند و مورد استقبال مسوولان ارشد آفریقای جنوبی قرار گرفتند.

قرار است نشست سران اتحادیه آفریقا امروز (یکشنبه) و فردا در ژوهانسبورگ برگزار شود.

در این نشست درخصوص مسائل زیادی از جمله کناره‌گیری از دیوان کیفری بین‌المللی بررسی جایگاه زن در کشورهای آفریقایی در عرصه اقتصاد و سیاست، تجارب این کشور در دادن پست به زنان در دستگاه‌هایی اجرایی و قانونگذاری مسائل امنیتی در قاره آفریقا و مسائل مهاجرت بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

رفتن عمر البشیر به ژوهانسبورگ به منزله چالش بزرگی برای دیوان کیفری بین‌المللی است مساله‌ای که نهادهای حقوقی را وامی‌دارد تا برای وادار کردن آفریقای جنوبی به اجرای حکم بازداشت البشیر تلاش کنند و این کشور را وادار کنند تا به تعهدات بین‌المللی خود به عنوان کشور عضو دیوان کیفری عمل کند.

گزارشات حاکی از این است که وزیر دادگستری آفریقای جنوبی از پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران درخصوص مشارکت البشیر در کنفرانس سران اتحادیه آفریقا خودداری کرده است.

کمال اسماعیل یکی از مسوولان وزارت خارجه سودان اخیراً اعلام کرده است که امیدوار است طی نشست سران اتحادیه آفریقا در ژوهانسبورگ شاهد «مراسم دفن حکم دیوان کیفری بین‌المللی» باشد. این کشورها معتقدند که این دیوان تنها رهبران آفریقایی را هدف قرار می‌دهد و نباید با آن همکاری کنند.

عمر البشیر در سال 2013 نیز برای شرکت در کنفرانس سران اتحادیه آفریقا به نیجریه سفر کرد که به منزله به چالش کشیدن دیوان کیفری محسوب می‌شد اما او قبل از تکمیل فعالیت‌های این نشست به کشور خود بازگشت.

عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و علیه بشریت از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی با دستگیری مواجه است و اگر در نشست اتحادیه آفریقا در آفریقای جنوبی شرکت کند، دستگیر خواهد شد.

دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی گفته که آفریقای جنوبی برای دستگیری عمرالبشیر ملزم به رعایت قوانین است و باید این مرد را به دادگاه تسلیم کند.

دفتر این دادستانی با مقام‌های دولت ژوهانسبورگ درباره سفر اعلام شده رئیس جمهوری سودان در تماس است.

وی همچنین گفت: ما با مقام‌های دولت آفریقای جنوبی مکررا در تماس هستیم و به آن‌ها تعهداتشان را دایما گوشزد می‌کنیم تا در صورت ورود عمر البشیر به این کشور وارد شود او را دستگیر کنند و تحویل دادگاه دهند.

انتهای پیام

کد N856083