فروزنده در نشست نوآوری و کارآفرینی:

جبهه مقابله با استکبار جهانی در سوریه، یمن و عراق است

سیاسی

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: جبهه مقابله با استکبار جهانی در سوریه، یمن و عراق است و اگر آنجا دچار آسیب شود، امنیت ما به خطر خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار مهر، لطف الله فروزنده قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و دبیر شورای عالی سازمان بسیج صبح امروز در نشست نوآوری و کارآفرینی که در پژوهشگاه شاخص پژوه برگزار شد، گفت: معمولا در سطح جامعه مطالبی را که مقام معظم رهبری مطرح می کند به لحاظ شرعی و قانونی جزو سیاست های انقلاب محسوب می شود.

وی افزود: قاعدتا در نظام و علم سیاست گذاری توسط هر مرجعی که قانون اساسی را تعریف می کند، خط و مشی و اقدامات قانونی و اجرایی حول آن باید شکل بگیرد و در هر کشوری افق ها و آینده باید روشن شود.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه عوامل مختلفی در تدوین و تبیین آینده نقش خواهند داشت، تصریح کرد: کسانی که قصد دارند در این قانون نقش تدوینگر ایفا کنند در اصل باید آن را باور داشته باشند.

فروزنده افزود: هر چه در جامعه بگویند که اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرار گیرد و مسئولان آن را باور نداشته باشند، اقتصاد مقاومتی محقق نخواهد شد.

وی با بیان اینکه روی اصل ۴۴ قانون اساسی حدود ۱۵ سال کار کارشناسی صورت گرفت، گفت: پس از کار کارشناسی سیاست ها از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد و امروز در هر منظر تخصصی و دانشگاهی مورد بحث قرار می گیرد اما از آن ایرادی گرفته نمی شود.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد:  آن طور که باید و شاید اصل ۴۴ انجام نشد چون که کار گفتمانی نکرده بودیم و باید برای هر بحثی آن را تبدیل به مطالبه عمومی نماییم.

فروزنده ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که باید به مسائل جهانی و منطقه ای نگاه کلان داشته باشیم و جایگاه خود را در آن پیدا کنیم.

وی افزود: گفتمان چیزی است که به مطالبه عمومی تبدیل شود و در خصوص بحث هسته ای که حق مسلم ماست، باید گفت که این مسئله تبدیل به یک گفتمان شده است.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه امروز زیاده خواهی های غربی ها نشان می دهد که به دنبال تحقیر ملت ایران هستند، گفت: آنها خواهان زیر سئوال بردن عزت ملت ایران هستند.

فروزنده ادامه داد: ما باید در این راستا کاری کنیم که حداقل تحریم ها برداشته شده و بازدید از مراکز نظامی و همچنین بازجویی از دانشمندان صورت نگیرد و اگر این را تبدیل به مطالبه عمومی کنیم، گفتمان خواهد شد.

وی تصریح کرد: امام (ره) گفتمانی را مطرح کرد که نه تنها در ایران، بلکه در منطقه قابل اجرا است.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه گفتمان دولت های مختلف بعد از انقلاب، گفتمان های مقطعی هستند، خاطرنشان کرد: این گفتمان ها متناسب با شرایط شکل گرفته بود و حول آن گفتمان های فرعی شکل گرفت.

فروزنده گفت:ویژگی های این گفتمان این است که مبتنی بر دغدغه مردم باشد، به پرسش های جاری در جامعه پاسخ دهد، طرح پرسش های جدید نماید، برخی پرسش ها را از دستور کار خارج کند، بیانگر واقعیت و مطالبات موجود باشد، به ارزش های اسلامی انقلاب توجه نماید، قابلیت تبدیل شدن به گفتمان داشته باشد و اگر در کشور ما گفتمانی که بر اساس ارزش های اساسی انقلاب و امام (ره) نباشد، دوام نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه برخی معتقدند اقتصاد برون زا مشکلات جامعه را حل می کند، گفت: در مقابل نیز برخی به اقتصاد درون زا معتقدند و اگر در جامعه به دنبال اقتصاد درون زا هستیم باید آنقدر قوی ظاهر شویم که اقتصاد برون زا را خنثی کنیم.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی تصریح کرد: در شرایط فعلی گفتمان عزت و پیشرفت باید گفتمان کشور باشد و از آنجایی که جامعه در مذاکرات هسته ای شرطی شده، به این جمع بندی رسیده است که آمریکا زیاده خواهی می کند و غیرقابل اعتماد است و آمریکایی ها می خواهند عزت ملی را خدشه دار و ما را تحقیر نمایند.

فروزنده با بیان اینکه ما گفتمان عزت را در مقابل وابستگی می دانیم، خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب مبنای الهی دارد و عزت پایه سیاست خارجی است.

وی افزود: ما پیشرفت در کنار توسعه را می خواهیم و پیشرفت تضمین کننده تعالی فرهنگی است.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ادامه داد: اگر احساس اعتماد به نفس داشته باشیم مشکلاتمان حل می شود و راهبردی که غرب انتخاب کرده از پیشرفت ایران جلوگیری و اراده خود را بر ایران تحمیل می کند.

فروزنده تصریح کرد: اگر گفتمان عزت و پیشرفت را مطرح کنیم می توانیم مذاکره را به سمت توافق خوب سوق دهیم که منافع ایران حاصل شود.

وی با بیان اینکه امروز بسیاری از واحدهای تولیدی مشکلشان واردات بی رویه، قاچاق، نظام بانکی و بروکراسی اداری است و نه تحریم، گفت: بسیاری از کالاها در کشور وجود دارند و ما می توانیم از آنها استفاده کنیم.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی افزود: در حوزه تصمیم گیری باید عقلانیت دینی و انقلابی و آرمان گرایی واقعیت بین به جای عقلانیت ابزاری و آرمان زدایی حاکم و اقتصاد مقاومتی به جای اقتصاد وابسته به غرب حاکم شود.

فروزنده با بیان اینکه به جای اینکه به دنبال سیاست های بانک جهانی باشیم، باید سیاست های اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم، گفت: پیشرفت درون زا به جای توسعه وابسته، مردم باوری به جای اشرافی گری، بسط امنیت ملی به جای امنیت زدایی و عزت ملی در مقابل انفعال باید بر کشور حاکم شود.

وی تصریح کرد: جبهه مقابله با استکبار جهانی در سوریه، یمن و عراق است و اگر آنجا دچار آسیب شود، امنیت ما به خطر خواهد افتاد.

قائم مقام جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با بیان اینکه آنچه مطرح شد منظومه گفتمانی است که در حوزه اقتصادی پیشرفت و اقتصاد دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: امروز بیش از هر زمان در سیاست داخلی نیاز به انسجام و وحدت ملی، گردش نخبگان، جوانگرایی، سعه صدر، نقدپذیری و عقلانیت انقلابی داریم و در سیاست خارجی نیاز به عزت ملی، اعتماد به نفس، اقتدار ملی، استقلال سیاسی، ایستادگی و مقاومت داریم.

وی افزود: ما معتقدیم باید در زمینه اقتصاد به اقتصاد مقاومتی و پیشرفت درون زا و در سیاست خارجی به اقتدار، عزت منطقه ای و بین المللی، در داخل به وحدت و انسجام ملی و فرهنگ ایمان، معنویت و اعتلای فرهنگی و در زمینه علم به پیشرفت و جهش علمی تاکید شود.