"افشاگری‌ اسنودن مکان جاسوس‌های انگلیسی را لو داده است"

افشاگری‌های ادوارد اسنودن باعث شده است برخی از ماموران سازمان‌های جاسوسی انگلیس از محل ماموریت خود نقل مکان داده شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک منبع دولتی انگلیس به بی‌بی‌سی گفته است پس از آن که فایل‌های به سرقت رفته از سوی ادوارد اسنودن منتشر شد و روسیه و چین توانستند به اطلاعات منتشر شده دسترسی پیدا کنند، انگلیس برخی از ماموران اطلاعاتی‌اش را جا به جا کرده است.

پیش از این نشریه بریتانیایی ساندی تایمز گزارش داده بود، چین و روسیه موفق شده‌اند رمز این فایل‌های کامپیوتری را بشکنند و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند.

این منبع دولت انگلیس به بی‌بی‌سی گفته است این کشورها اطلاعاتی داشتند که می‌توانست محل حضور ماموران اطلاعاتی انگلیسی را لو بدهد.

با این حال، او گفته است: هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد کسی به دلیل لو رفتن این اطلاعات به دردسر افتاده باشد.

ادوارد اسنودن که اکنون در روسیه به سر می‌برد، دو سال پیش اطلاعات محرمانه دولت آمریکا را به بیرون درز داد. او که پیمانکار سازمان جاسوسی آمریکا بود، سال ۲۰۱۳ و پس از انتشار اطلاعاتی که نشان از جاسوسی گسترده اینترنتی و تلفنی دولت آمریکا از شهروندانش داشت این کشور را ترک کرد.

اطلاعاتی که او باعث درز پیدا کردن‌شان به رسانه‌ها شد به یک بمب خبری تبدیل شد و همان موقع روزنامه گاردین خبر داد که آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) اطلاعات تلفن ده‌ها میلیون نفر از شهروندان آمریکایی را گردآوری می‌کند.

اکنون یک منبع دولتی انگلیس گفته است: اطلاعاتی که در اختیار روسیه و چین گذاشته شده بود و لو رفتن شیوه عملیاتی‌مان باعث شد اطلاعاتی حیاتی را از دست بدهیم.

انتهای پیام

کد N855819