روحانی:نه علام الغیوبیم که آینده را پیش بینی کنیم نه قدرت مطلق که همه مشکلات دنیا را حل کنیم/9

حسن روحانی

رئیس جمهور گفت: بهترین راه برای جلوگیری از تخریبگری، عکس العمل مناسب مردم است البته دولت نیاز به نقد مشفقانه دارد چراکه معصوم نیست.

به گزارش خبرانلاین، روحانی در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره آینده همکاری ایران و عراق برای مبارزه با تروریسم و اینکه آیا پایان داعش را نزدیک می دانید گفت: جمهوری اسلامی ایران،در چاچوب مقرارات بین المللی برای کمک به دولت عراق بیش از گذشته آماده است که این کمک می تواند سیاسی ، اقتصادی و حتی نظامی در قالب مستشاری باشد.

وی تاکید کرد: ایران و عراق درطول قرن ها در کنار یکدیگر بوده اند و وظیفه خود می دانیم که از عراق حمایت کنیم درصورت درخواست و نیاز عراق برای کمک به آن ها کمک خواهیم کرد و حتما معتقدیم که گروههای تروریستی در آینده شکست خواهند خورد و اما آن ها برای منطقه مشکل ساز هستند و زندگی مردم را تهدید می کنند اما باید تلاش کرده و آن ها منهدم کنیم و این یک وظیفه قانونی و انسانی است.
وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا شما دلواپس نیستید که اجرای توافق ایران و 1+5 به دست انداز بیفتد و تنها روی کاغذ بماند؟ گفت: در آینده هر احتمالی وجود دارد و ما نه علام الغیوبیم که آینده را پیش بینی کنیم و نه قدرت مطلقه هستیم که مشکلات عالم را حل کنیم اما به توافق امیدواریم چراکه ما در توافق ژنو به طور موقت چنین توافقی را انجام داده ایم پس می شود به توافق رسید.البته عده ای در کشورهای دو طرف هم می خواستند این توافق را برهم بزنند و همان طور که می دانید در منطقه برخی از کشورها مخالف انجام توافق هستند و آنهایی که فکر می کنند که در صورت رسیدن به توافق قدرت ایران بیشتر می شود و ایران به آن ها حمله می کند، تصورات واهی است و عده ای ممکن است که نگران باشند و مشکلاتی هم ممکن است پیش روی قرار گیرد اما معنایش آن است که همه باید به توافق امضا شده متعهد باشند مخصوصا بعد از این که در شورای امنیت مهر شد،  همه کسانی که نگران توافق هسته ای ایران و 1+5 هستند اگر آثار خوب توافق را ببینند ، در اعتقاد خود تجدید نظر خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن روحانی در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره واکنش دولت به تخریب گران به ویژه در آستانه انتخابات مجلس، اظهار کرد: با نزدیک شدن انتخابات، کار بسیار سخت می شود برخی ابراز نگرانی کرده اند که حرکت برای توافق نهایی کند شده است یک مقداری از آن ممکن است طبیعی باشد و مقداری اش هم به این برمی گردد که برخی تلاش می کنند که به نتیجه نرسیم.

وی با تاکید بر اینکه معیار ما خواست ملت ایران است و رهبری نیز خطوط قرمز را مشخص کرده اند، بیان کرد: اینکه عده ای تحت عنوان نقد به دنبال تخریب هستند متاسفانه وجود دارند. خود مردم باید قضاوت کنند و البته روشن است که چه تفاوت هایی بین نقد و تخریب وجود دارد. تخریبگر به دروغ و تهمت و حرف های ناصحیح متوسل می شود، گاهی به ادبیاتی متوسل می شود که با فرهنگ ایرانی ما سازگار نیست.

روحانی با اشاره به اینکه ما باید تخریب گران را به نقد دعوت کنیم، اظهار کرد: عکس العمل مردم ما بهترین راه است و اگر تخریبگر ببیند کارش اثری ندارد، ادامه نمی دهد.

وی با بیان اینکه دولت معصوم نیستیم، گفت: البته نقد مشفقانه بسیار خوب است. اگر دولت به نقد اجازه ندهد معنی اش این است که مستبد است.

روحاني در پاسخ به سوالي درباره طرح هايي که براي تجزيه سوريه و عراق ايجاد شده است گفت: تغيير جغرافياي منطقه به ضرر کل منطقه خواهد بود. هرگونه جدايي و تجزيه مصادف با يک جنگ داخلي جديد است. تغييرات مي تواند به ضرر همه باشد. ما در اين زمينه بايد دوکار انجام دهيم. بايد با کشورهاي منطقه گفت و گو کنيم. کشورهاي همسايه بايد جضور جدي داشته باشند. فعاليت سياسي را ما بايد افزايش دهيم. هرچه قدرت حکومت مرکزي تضعيف شود اين خطر تهديد مي کند. ما بايد قدرت حکومت مرکزي در عراق و سوريه افزايش دهيم. برخي بحث تجزيه عراق را مطرح کردند. اين تجزيه مي تواند براي ثبات و امنيت منطقه خطرناک باشد.

رئيس جمهور همچنين در پاسخ به سوالي درباره مسکن جوانان گفت: ما براي کليت مسئله مسکن برنامه اي داريم. در اين مسکن يه اقداماتي قبلا انجام شد که مشکلاتش براي ما بود. در جاهايي ساخته شد که جاي مناسبي نبود. اگر خانه اي ساخته شود ولي آب و برق و گاز و مدرسه و کلانتري آن حل نشود چه جور مسکني است. دولت در اين زمينه يک بار بزرگي بر دوش دارد. ما مسکن مهر را تکميل کرديم. البته ناچاريم که ادامه دهيم. اخيرا طرحي براي مسکن مطرح شد که ما وام بيشتري را در نظر بگيريم که البته چندماهي طول مي کشد. حتما در زمينه مسکن تاثير خواهد داشت. يک بودجه اي هم در وزارت ورزش و جوانان مطرح هست که هنوز نهايي نشده است.

1729213

 

کد N855650