پاسخ روحانی به سوالاتی درباره تاثیر تحریم ها، جیسون رضاییان و بازرسی های آژانس/ 4

حسن روحانی

رئیس جمهور به منتقدانش که می گویند او همه مشکلات کشور را به تحریم ها گره زده است، پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسن روحانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برخی می گویند دولت همه امور کشور از جمله آب خوردن مردم را به رفع تحریم گره زده است، گفت: در گذشته 720 میلیارد دلار صرف واردات شد و کشور  کاملا به بیرون متکی شد و همان هم علامت تحریم به بیرون داد.یعنی اگر اقتصاد مقاومتی بود به این وضعیت دچار نمی شدیم.

وی با تاکید بر اینکه این دولت همه برنامه هایش براساس شرایط تحریم بوده است.، گفت: ما در شرایط تحریم تورم را کنترل کردیم. چرخ اقتصاد را راه انداختیم. ما در همین شرایط به صنعت بالای 5 و بازرگانی بالای 3 رسیدیم.

روحانی ادامه داد: در یک سال گذشته برای واردات کشاورزی بیش از 8 میلیارد دلار صرفه جویی کردیم. در زمان تحریم برنامه ریزی کرده اما باید یادمان باشدتحریم هیچگاه موفق نبوده اما موثر بوده است. بین این دو مفهوم فاصله بیندازیم. می خواست ما را تسلیم کند که موفق نشدند اما مشکلاتی برای ما به وجود آورند.

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه مدیریت تاثیرگذارتر است یا تحریم ها، اظهار کرد: مسلما اساس در پیشبرد کارها در کشور مدیریت درست است و می توانیم کار را پیش ببریم. اما نمی توانیم بگوییم تحریم اثر ندارد. ما برای محیط زیست نیاز به سرمایه گذاری بزرگ داریم. اگر بخواهیم وارد کنیم تحریم مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی گفت: یک وقت ادامه حیات است اما وقتی ما می خواهیم با کشورهای بزرگ رقابت کنیم، که تحریم بر آن اثرگذار است و ظلم بزرگی به ملت ما شده است

روحاني درپاسخ به سوالي درباره جيسون رضايي نيز گفت: من به عنوان رئيس جمهور که مجري قانون اساسي هستم نسبت به حقوق شهروندي همه ايرانيان و کساني که تابعيت غير ايراني دارد اما در ايران زندگي مي کند را پيگيري و دنبال مي کنم. آن موردي هم که شما گفتيد از کليت وظيفه دولت مستثني نيست.

رئيس جمهور همچنين درباره سوالي درباره مصاحبه از دانشمندان هسته اي و همزماني رفع تحريم و بازرسي ها گفت: آن زماني که به توافق برسيم، هر روز و هر زماني که باشد تا اجراي کامل توافق يک فاصله اي خواهد بود و جزو مواردي است که در حال بحث است. بايد بعد از توافق در شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه اي صادر بشود که توافق را در فصل 7 تاييد بکند. طبق اين مصوبه همه قطعنامه هاي قبلي در مسايل هسته اي را لغو بکند. اين اولين گام مهم است. اين اولين تضمين اجرايي توافق است . بعد از آن اينکه تحريم ها چگونه لغو مي شود در حال بحث است. اعلام لغو و اجراي لغو در حال بحث است. هفته ها و ماه ها ممکن است طول بکشد تا همه تعهدات اجرايي شود. اينکه چقدر زمان مي برد محل بحث است.

پروتکل الحاقي مخصوص ايران نيست. تبليغات غلطي در غرب راه افتاده است. بسياري از کشورها در حال اجراي اين پروتکل هستند. 124 کشور اين پروتکل را اجرا مي کنند. اين چيز بدي نيست که مرتب کشور ها در حال امضاي آن هستند. تعهدات بين المللي دو طرفه است. در پروتکل الحاقي چيزي به نام بازرسي وجود ندارد. از آنجايي که قبلا به صورت داوطلبانه اجرا کرديم مي دانيم چه اتفاق مي افتد. در آن زمان هم مي گفتند مي آيند مسجد را مي گردند و مجلس را مي گردند. اين ها حرف هاي بي اساسي است. اين نکته قطعي است که ايران نخواهد گذاشت که اسرار کشورش به بهانه اجراي پروتکل به دست ديگران بيفتد. نه فقط در بحث نظامي ، در بحث فناوري ها و غيره هم همينطور است. اين يک معاهده اي است که بسياري از کشورها در حال اجرا هستند. اجراي اين پروتکل اجازه خواهد داد که اتهام ساخت بمب اتمي براي ايران بي اساس است. 

 

29213

کد N855627