سهم بالای روسیه در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای آفریقای جنوبی

در قرادادهای همکاری هسته‌ای میان آفریقای جنوبی و پنج کشور دیگر، روسیه بیش‌ترین سهم در ساخت 9 راکتور هسته‌ای جدید 600 مگاواتی این کشور را دارد و پس از آن با فاصله‌ کمی چین قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از بیزینس اینسایدر، اگرچه هنوز این مساله باید پیش از ورود به مرحله اجرایی؛ به تصویب پارلمان این کشور برسد.

این قراردادها توسط تینا پترسون؛ وزیر انرژی آفریقای جنوبی به امضاء رسیده‌اند و شامل همکاری‌ در حوزه‌های ساخت، تحقیق، تبادل فن‌آوری و تجهیزات هسته‌ای و همین‌طور همکاری در منع اشاعه‌ تسلیحات هسته‌ای، ایمنی و امنیت هسته‌ای خواهد بود.

در حالی که آفریقای جنوبی قراردادهای هسته‌ای با آمریکا، فرانسه و کره جنوبی را نیز انعقاد کرده است، اما در این میان قرارداد همکاری هسته‌ای این کشور با روسیه دارای مفاد بیش‌تر و جامع‌تری است.

در قرارداد همکاری هسته‌ای آفریقای جنوبی و روسیه آمده است: دو طرف باید شرایط گسترش همکاری‌های استراتژیک در حوزه‌هایی مثل طراحی، ساخت، فعالیت و نظارت نیروگاه‌های جدید هسته‌ای بر پایه راکتورهای هسته‌ای روسیه با فن‌آوری VVER و مجموع ظرفیت 9.6 گیگاوات را فراهم کنند.

انتهای پیام

کد N855625