کاردار ایران در لندن خبر داد:

بازگشایی سفارت خانه های ایران و انگلیس پس از رفع مشکلات

سیاسی

کاردار کشورمان در انگلستان طی یکسال اخیر هیئت هایی بین ایران و انگلیس تبادل شده ، ضمن اینکه روند بازگشایی سفارتخانه ها در حال مذاکره است و پس از برطرف شدن برخی مشکلات، شاهد فعالیت دو سفارت خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسن حبیب اله زاده، کاردار ترددی جمهوری اسلامی ایران در انگلستان در جریان گفتگو با دبیران ارشد بخش خارجی و امور دیپلماتیک روزنامه دیلی تلگراف با اشاره به سفر بیش از صد هیات تجاری و اقتصادی خارجی به جمهوری اسلامی ایران طی یک و نیم سال اخیر و علاقمندی آنها برای توسعه روابط اقتصادی با طرفهای ایرانی گفت: با توجه به دورنمای حل و فصل موضع هسته ای، شاهد ترافیک شدید هیات های تجاری و اقتصادی از کشورهای اروپایی و آسیایی به تهران هستیم و تقریبا هفته ای نیست که یکی دو هیئت تجاری در تهران حضور نداشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بازارهای جذاب و مستعد، ظرفیت های بالفعل و بالقوه زیادی برای گسترش همکاریهای اقتصادی و تجاری را فراهم آورده است. در همین رابطه علاوه بر سفرهای هیئت های تجاری به تهران، دهها تن از مقامات سیاسی جهان از جمله هجده وزیر امور خارجه اروپایی با هدف بستر سازی گسترش و توسعه مناسبات به تهران سفر کرده اند.

کاردار کشورمان در انگلستان با اشاره با موضوع روابط دوجانبه با انگلستان و بازگشایی سفارتخانه ها گفت: طی یکسال اخیر هیئت هایی بین دوکشور تبادل شده، ضمن اینکه روند بازگشایی سفارتخانه ها در حال مذاکره است و پس از برطرف شدن برخی مشکلات، شاهد فعالیت کامل دو سفارت در تهران و لندن خواهیم بود.

حبیب اله زاده در پاسخ به سوالی پیرامون مذاکرات هسته ای بین ایران و ۱+۵ اظهار داشت: دولت و ملت ایران در خصوص موضوع هسته ای اجماع نظر دارند. جمهوری اسلامی ایران با هدف برطرف کردن یک مسئله غیر ضروری و ساختگی وارد مذاکرات جدی شده است. در صورت عدم طرح موضوعات جدید و پایبندی طرف مقابل به اصول مورد تفاهم در لوزان، حصول توافق امکانپذیر است. راه حل ها باید مبتنی بر تعهدات بین المللی باشد و چیزی فراتر از آن  پذیرفتنی نیست. ما معتقدیم توافق باید مشتمل بر منافع دو طرفه باشد و بر همین اساس خواهان یک توافق خوب  هستیم.

 کاردار کشورمان در انگلستان در تشریح شرایط جاری در منطقه گفت: متاسفانه وضعیت منطقه بنا بر دو عامل تشدید فعالیتهای تروریستی داعش و حمایت برخی از کشورهای منطقه و نیز عدم اراده جدی غرب برای مبارزه با این گروه از یک طرف و از سوی دیگر حمله عربستان به یمن و کشتار مردم بی دفاع این کشور در شرایطی دشوار همراه با گسترش نا امنی و بی ثباتی قرار گرفته است. ایران تنها قدرتی است که توانایی و اراده برخورد جدی با تروریسم در منطقه را داراست. همکاریهای مستشاری با عراق داریم و در صورت درخواست دولت این کشور از هیچ کمکی دریغ نخواهد شد، اما تهدید مرزهای ایران یک خط قرمز است. ضمن اینکه بنا بر علاقمندی مردم ایران و شیعیان جهان به ائمه اطهار(ع)، برای ما امنیت اماکن و عتبات مقدسه و عدم بروز هرگونه تهدیدی علیه آنها، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

محمدحسن حبیب اله زاده در خصوص یمن نیز گفت :یک طرح چهار ماده ای ارایه داده ایم و امیدواریم نتیجه تلاش های جاری و نشست آتی در ژنو به توقف کامل حملات عربستان علیه یمن و کشتار انسان های بی پناه این کشور و نیز شکل گیری گفتگو های بین یمنی با نظارت سازمان ملل منجر شود. جمهوری اسلامی ایران علیرغم عدم حضور در مذاکرات، آمادگی کمک به این فرآیند را دارد.

حبیب اله زاده با انتقاد از رویکرد دوگانه در برخورد با تحولات منطقه، قطع کمک به گروههای تروریستی در سوریه و حمایت از ایجاد یک روند سیاسی در این کشور را یگانه راه حل وضعیت کنونی در این کشور دانست.