ادامه روند بازگشایی سفارت‌خانه‌های ایران و انگلیس

کاردار ایران در لندن: ترافیک هیات‌های تجاری اروپایی و آسیایی به تهران شدید است

سیاسی

کاردار کشورمان در لندن گفت: ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران، تهران را به کانون سفر هیات‌های سیاسی و اقتصادی خارجی تبدیل کرده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدحسن حبیب‌اله‌زاده، کاردار ترددی ایران در انگلستان در گفت‌وگو با دبیران ارشد بخش خارجی و امور دیپلماتیک روزنامه دیلی تلگراف با اشاره به سفر بیش از صد هیات تجاری و اقتصادی خارجی به ایران در یک و نیم سال اخیر و علاقمندی آن‌ها برای توسعه روابط اقتصادی با طرف‌های ایرانی گفت: با توجه به دورنمای حل و فصل موضع هسته‌ای، شاهد ترافیک شدید هیات‌های تجاری و اقتصادی از کشورهای اروپایی و آسیایی به تهران هستیم و تقریبا هفته‌ای نیست که یکی دو هیات تجاری در تهران حضور نداشته باشد. ایران به عنوان یکی از بازارهای جذاب و مستعد، ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه زیادی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری را فراهم آورده است. در همین رابطه علاوه بر سفرهای هیات‌های تجاری به تهران، ده‌ها تن از مقامات سیاسی جهان از جمله هجده وزیر امور خارجه اروپایی با هدف بسترسازی گسترش و توسعه مناسبات به تهران سفر کرده‌اند.

او با اشاره با موضوع روابط دوجانبه با انگلستان و بازگشایی سفارت‌خانه‌ها گفت: در یک‌سال اخیر هیات‌هایی بین دو کشور تبادل شده، ضمن این که روند بازگشایی سفارتخانه‌ها در حال مذاکره است و پس از برطرف شدن برخی مشکلات، شاهد فعالیت کامل دو سفارت‌خانه در تهران و لندن خواهیم بود.

حبیب‌اله‌زاده در پاسخ به سوالی پیرامون مذاکرات هسته‌ای بین ایران و 1+5 افزود: دولت و ملت ایران درباره موضوع هسته‌ای اجماع نظر دارند. جمهوری اسلامی ایران با هدف برطرف کردن یک مساله غیرضروری و ساختگی وارد مذاکرات جدی شده است. در صورت طرح نشدن موضوعات جدید و پایبندی طرف مقابل به اصول مورد تفاهم در لوزان، حصول توافق امکان‌پذیر است. راه‌حل‌ها باید مبتنی بر تعهدات بین‌المللی باشد و چیزی فراتر از آن پذیرفتنی نیست. ما معتقدیم توافق باید مشتمل بر منافع دو طرفه باشد و بر همین اساس خواهان یک توافق خوب هستیم.

کاردار کشورمان در انگلستان در تشریح شرایط جاری در منطقه گفت: متاسفانه وضعیت منطقه بنا بر دو عامل تشدید فعالیت‌های تروریستی داعش و حمایت برخی از کشورهای منطقه و نیز اراده جدی نداشتن غرب برای مبارزه با این گروه از یک طرف و از سوی دیگر حمله عربستان به یمن و کشتار مردم بی‌دفاع این کشور در شرایطی دشوار همراه با گسترش ناامنی و بی‌ثباتی قرار گرفته است. ایران تنها قدرتی است که توانایی و اراده برخورد جدی با تروریسم در منطقه را داراست. همکاری‌های مستشاری با عراق داریم و در صورت درخواست دولت این کشور از هیچ کمکی دریغ نخواهد شد، اما تهدید مرزهای ایران یک خط قرمز است. ضمن این که بنا بر علاقمندی مردم ایران و شیعیان جهان به ائمه اطهار (ع)، برای ما امنیت اماکن و عتبات مقدسه و بروز ندادن هرگونه تهدیدی علیه آن‌ها، از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

وی درباره یمن نیز گفت: یک طرح چهار ماده‌ای ارایه داده‌ایم و امیدواریم نتیجه تلاش‌های جاری و نشست آتی در ژنو به توقف کامل حملات عربستان علیه یمن و کشتار انسان‌های بی‌پناه این کشور و نیز شکل‌گیری گفت‌وگوهای بین یمنی با نظارت سازمان ملل منجر شود. جمهوری اسلامی ایران با وجود حضور نداشتن در مذاکرات، آمادگی کمک به این فرآیند را دارد.

حبیب‌اله‌زاده با انتقاد از رویکرد دوگانه در برخورد با تحولات منطقه، قطع کمک به گروه‌های تروریستی در سوریه و حمایت از ایجاد یک روند سیاسی در این کشور را یگانه راه‌حل وضعیت کنونی در این کشور دانست.

انتهای پیام

کد N855609