گسترش روابط اتحادیه اروپا با اقلیم کردستان عراق در سایه جنگ علیه داعش

عراق,اتحاديه اروپا

روابط اقلیم کردستان عراق با اتحادیه اروپا طی یک سال جنگ علیه داعش شاهد تحولاتی بوده و به گفته مسوولان کرد اروپا در حمایت از پیشمرگ‌ها برای مقابله با داعش و ارائه کمک‌های بشردوستانه به این اقلیم نقش مهمی ایفا کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دلاور آکزیس، نماینده دولت اقلیم کردستان عراق در اتحادیه اروپا به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: اتحادیه اروپا همواره تاکید می‌کند که از پیشمرگ‌ها و اقلیم کردستان در جنگ علیه داعش حمایت به عمل می‌آورد و برای ما مساله مهم این است که این حمایت بیشتر و بیشتر شود.

وی درخصوص نقش کشورهای اروپایی در مسلح کردن پیشمرگ‌ها به سلاح سنگین و پیشرفته گفت: اروپایی‌ها همواره تاکید دارند که دولت عراق مسوول اول فراهم آوردن سلاح و تجهیزات برای پیشمرگ‌هاست برای همین آنها از یکسو بر بغداد فشار می‌آورند تا سهم اقلیم کردستان را از سلاح‌های خریداری شده بدهد و از سوی دیگر هماهنگی میان این کشورها وجود دارد. برخی از آنها سلاح به ما می‌دهند برخی تجهیزات می‌دهند و برخی راه انتقال کمک‌ها به اقلیم کردستان را با هماهنگی آمریکا فراهم می‌کنند.

آکزیس تاکید کرد: جنگ علیه داعش ثابت کرد که هرچه پیشمرگ‌ها قوی‌تر باشند امنیت و ثبات منطقه نیز بیشتر است، چراکه پیشمرگ‌ها به نیابت از تمامی جهان با داعش می‌جنگند.

صلاح فیلی، مسوول وزارت پیشمرگ‌های اقلیم کردستان نیز گفت: کشورهای اروپایی به پیشمرگ‌ها سلاح‌های متوسط، سبک، ربات‌های کشف مواد منفجره، سلاح‌های ضدزرهی و تجهیزات دیگری داده‌اند که در جنگ علیه داعش نقش دارند. این علاوه بر حمایت هوایی آنها از پیشمرگ‌ها در راستای عملیات ائتلاف ضدداعش است. حمایت این کشور تاثیر زیادی بر پیشروی پیشمرگ در تمامی محورها و شکستن هیبت داعش داشته است.

فیلی خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها از آغاز جنگ علیه داعش و تاکنون به آموزش پیشمرگ‌ و دادن مشورت‌های نظامی به آنها ادامه داده‌اند. آنها همچنین برنامه گسترده‌تری را برای آموش نیروهای ما دارند. بخشی از این آموزش‌ها حدود سه سال طول خواهد کشید و مربیان اروپایی در حال حاضر در بسیاری از پادگان های آموزش نظامی اقلیم کردستان حضور دارند.

انتهای پیام

کد N855532