مقتدی صدر: وضعیت عراق بد است و بدتر می‌شود/ توافق با آمریکا تایید اشغالگریست

سیاسی

رهبر جریان صدر عراق با اشاره به اینکه داعش یک پدیده آمریکایی- صهیونیستی است که با رها کردن اشغالگران یهودی و آمریکایی به دشمنی با شیعیان برخاسته، وضعیت فعلی عراق را در بدترین حالت ممکن خواند و اختلافات طایفه‌ای را باعث گسترش گروه‌های تروریستی در عراق دانست.

رهبر جریان صدر عراق با اشاره به اینکه داعش یک پدیده آمریکایی- صهیونیستی است که با رها کردن اشغالگران یهودی و آمریکایی به دشمنی با شیعیان برخاسته، وضعیت فعلی عراق را در بدترین حالت ممکن خواند و اختلافات طایفه‌ای را باعث گسترش گروه‌های تروریستی در عراق دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در مصاحبه تلفنی با سایت خبری "بوابه نیوز" در ارزیابی وضعیت فعلی عراق گفت: عراق در حال حاضر بدترین شرایط خود را پشت سر می‌گذارد و مرحله بعدی بدتر نیز خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقش جریان صدر در محافل سیاسی عراق گفت: کل عراق درگیر گردآب خشونتی است که هیچ‌کس از آن در امان نیست اما نباید وضعیت به این شکل ادامه یابد بلکه باید تلاش ما در راستای صلح، امنیت، ثبات و استقلال باشد.

صدر درباره نقشه سیاسی عراق نیز گفت: تغییرات سیاسی در عراق با تغییرات امنیتی در ارتباط است و هر طرفی که در درگیری‌های کنونی پیروز شود، تلاش خواهد کرد کنترل وضعیت سیاسی کشور را نیز به دست بگیرد.

وی درباره دولت حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفت: دولت فعلی، دولتی قابل قبول است اما مشکل دولت آن است که اشتباهات دولت سابق را تکرار کرد و عراق را به وضعیت فعلی رساند.

مقتدی صدر درباره امکان همکاری با دولت عراق نیز گفت: هرگونه همکاری و در هر سطحی به شرط ایجاد اعتماد، ترجیح منافع عمومی بر سایر منافع و فراموش شدن گذشته ممکن است.

وی درباره گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی در عراق گفت: تروریسم یک پدیده آمریکایی- اسرائیلی است که نشانه‌های آن بسیار روشن است به ویژه که ما شاهد سکوت و حتی حمایت جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی از داعش هستیم. داعش پدیده نوظهور و مشکل امروز عراق نیست بلکه در طول سال‌ها و در نتیجه اختلافات طایفه‌ای شکل گرفته است. داعش در مراکز تجمع شیعیان که آنها را دشمن اول و آخر خود می‌داند، حضور دارد، در حالی که اشغالگران صهیونیست را در قدس و اشغالگران آمریکایی را در کشورهای اسلامی رها کرده تا امنیت بیشتری را بر آنان فراهم کند.

وی در ادامه درباره ریشه‌کن‌سازی داعش گفت: این امر بسیار دشوار است زیرا داعش در حال حاضر به تفکری عمیق میان برخی تبدیل شده است لذا ریشه‌کن‌ کردن تروریسم تنها با جنگ ممکن نیست بلکه با فرهنگ‌سازی و سیاست‌ و خرد ورزی امکان دارد که در حال حاضر خبری از آنها نیست.

این چهره عراقی درباره وضعیت کنونی گروه تروریستی القاعده در عراق گفت: القاعده در عراق پراکنده شده و نیروهای دیگری مثل داعش بر آن برتری یافته‌اند اما با این حال القاعده می‌تواند در برخی مناطق نفوذ کند.

صدر در پاسخ به سوالی درباره مقابله فرهنگی با داعش و توانایی حوزه‌های علمیه عراق برای رهبری این طرح فرهنگی- اجتماعی گفت: در شرایط فعلی بسیار دشوار است اما با استقرار حاکمیت، امنیت و آسایش برای مردم، حوزه‌های علمیه می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند.

وی درباره مخالفت خود با ورود داوطلبان مردمی به نبرد با داعش گفت: من با هر عملکرد طایفه‌ای که به جهاد ضربه بزند، مخالف هستم چراکه اخلاق و رفتار ما باید از تروریسم، افراطی‌گری و سیاست به دور و یک طرح کاملا ملی باشد.

صدر در ادامه توافق‌نامه امنیتی عراق با آمریکا را محکوم کرد و آن را در راستای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری دانست.

رهبر جریان صدر هرگونه ارتباط بغداد با واشنگتن را تنها پس از خروج همه نیروهای آمریکایی از عراق مجاز دانست.

مقتدی صدر در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا قدرت یافتن شیعه در عراق به نفع آنان است یا نه، گفت: طبق اصول دموکراسی عراق برای همه است و به حاشیه راندن هر طرفی در عراق ممنوع است، آنچه امروز ما شاهد آن هستیم نتیجه همین به حاشیه راندن‌ها و کوتاه کردن دست برخی طرف‌ها از قدرت است.

رهبر جریان الصدر عراق در ادامه این مصاحبه گفت: همه مردم عراق و نه‌ فقط اهل تسنن دچار مشکل شده‌اند و دولت ناکارآمد است امیدوارم دولت جدید از این مسائل دور باشد.

صدر درباره روابط عراق با غرب گفت: رابطه عراق با آمریکا بر این مساله سایه انداخته و تقریبا دیگر روابط خارجی عراق به ویژه با روسیه و چین از بین رفته است. من از دولت می‌خواهم رویکردی بازتر داشته باشد.

من نمی‌خواهم فقط دولت را سرزنش کنم اما کشورهایی مثل روسیه و چین خود از وضعیت عراق دوری جسته‌اند این مساله برای عدم دخالت در امور داخلی عراق مفید است اما نباید همیشگی شود.

وی درباره نقش ایران در عراق در سایه اتهاماتی که عراق درباره عدم مشورت با آنان مواجه است، گفت: تلاش می‌کنم بر اصول خود از جمله استقلال پایبند باشم به همین دلیل هم در بیشتر موارد از رایزنی با آنها خودداری می‌کنم.

در حالی است که صدر روابط بغداد با سایر کشورهای عربی منطقه را در بدترین شرایط خود دانست، روابط بغداد با آنکارا را رو به بهبود یافت و از دولت ترکیه خواست گروه‌های افراطی را دشمن خود بداند.

وی درباره مساله سوریه نیز ضمن ابراز همدردی با مردم سوریه آن را مساله‌ای داخلی دانست که پایان بحران آن به معنای پایان، بسیاری از بحران‌های منطقه از جمله بحران یمن، یمن و عراق خواهد بود.

وی درباره اتهاماتی که علیه این جریان مبنی بر اعزام نیرو به سوریه وجود دارد، تاکید کرد حتی یک نفر را هم اعزام نکرده‌ایم.

وی رابطه جریان الصدر با ائتلاف مخالفان سوریه و یا جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه را به طور کلی رد کرد و گفت: فکر نمی‌کنم آنان حرفی با ما (شیعیان) داشته باشند.

وی در پاسخ به سوالی درباره مواضع حزب‌الله لبنان در مورد بحران سوریه و اینکه آیا امکان حصول مذاکرات شیعی- شیعی وجود دارد یا نه گفت: هرگز آنان اعتقادات خود را دارند ما هم اعتقادات خود را داریم.

وی در پایان درباره شرایط کنونی مصر گفت: مصر نمونه‌های پایداری در برابر نظام دیکتاتوری و افراطی‌گری است.

ضمن ابراز همدردی با مردم مصر تاکید کرد بارها برای سفر به این کشور تلاش کرده‌ام.

انتهای پیام

کد N855505