شکست آمریکا در جنگ با رسانه‌های اجتماعی داعش

با وجود تمام هزینه‌هایی که آمریکا و متحدانش برای مقابله با فعالیت‌های آنلاین تروریست‌های داعش انجام داده‌اند، مقام‌های واشنگتن به شکست در جنگ با رسانه‌های اجتماعی داعش اذعان دارند و بر این باورند که باید تلاش‌های بیشتری در این راستا انجام شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت، ارزیابی داخلی وزارت امور خارجه آمریکا تصویری پریشان از تلاش دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و متحدان خارجی‌اش در مبارزه علیه ماشین پیام‌رسان تروریست‌های داعش به تصویر می‌کشد که حاکی از آن است که ائتلاف شکست‌خورده نتوانسته مستقیما پیام خود را منتقل کند.

ارزیابی مذکور چند ماه پس از آن انجام می‌شود که وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد برای تقویت کمپین رسانه‌های اجتماعی خود علیه گروه تروریستی اقداماتی را در نظر می‌گیرد. با این حال، آنها به این نتیجه رسیده‌اند که روایت خشونت‌آمیز داعش، با انتشار روزانه هزاران پیام، به نحو کارآمدی تلاش‌های برخی از کشورهای ثروتمند جهان و کشورهای به لحاظ فنی پیشرفته را "مغلوب" کرده است.

این ارزیابی همچنین جزئیاتی از گفت‌وگوها میان مقام‌های آمریکایی و برخی از نزدیکترین متحدان آنها در این کمپین نظامی علیه شبه‌نظامیان داعش را فاش کرد. در این گزارش تحقیقی آمده است که "کارگروه پیام" متشکل از مقام‌های آمریکا، انگلیس و امارات هرگز تشکیل نشد.

در این گزارش آمده است: امارات متحده عربی ساکت است، انگلیسی‌ها بیش از حد مشتاق هستند و ساختار کارگروه پیچیده است. زمانی که نشست‌هایی با همکاران برگزار می‌شود، اطمینان داریم که بسیاری از ما برای اولین بار درباره ابتکار عمل‌های مختلف می‌شنویم.

این ارزیابی صریح و رک در بحبوحه انتقادهای گسترده مبنی بر این است که کمپین نظامی علیه داعش از پای افتاده است. شبه‌نظامیان این گروه اخیرا شهر الرمادی در غرب عراق را به اشغال خود درآورده‌اند و بیش از یک‌سال است که فلوجه و موصل را تحت کنترل دارند.

مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا مرتبا اعلام می‌کنند که "ضد تبلیغات" علیه داعش یکی از محورهای اصلی استراتژی شکست این گروه تروریستی است، اما مقام‌های دولت اوباما در گذشته اذعان کرده‌اند که این گروه در نشر پیام خود بسیار زیرکانه‌تر از اقدام پیشگیرانه آمریکا عمل می‌کند.

سند ارزیابی داخلی که از سوی ریچارد ای. استنجل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور دیپلماسی عمومی و روابط عمومی تنظیم شده است، برای ارائه به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از کنفرانس ماه جاری مقام‌های عربی و غربی در پاریس با هدف مقابله با داعش به رشته تحریر درآمد.

استنجل پس از انتشار این گزارش اظهار نظری نکرد. سخنگویان سفارت‌های انگلیس و امارات در واشنگتن به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند. با این حال جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این ارزیابی اذعان دارد که ما در گذشته چه اقداماتی انجام داده‌ایم. ما باید در راستای بی‌اعتبار کردن داعش در فضای اطلاع‌رسانی بهتر عمل کنیم.

کربی گفت: این تحقیق درباره ارزیابی تلاش پیام‌رسانی ضد داعش نیست بلکه درخصوص این مساله است که چطور این گروه کوچک از اعضای ائتلاف به صورت داخلی و خارجی ارتباط دارند. جان کری ارزیابی‌ها و عقاید و توصیه‌های استنجل را در نظر خواهد گرفت.

مقام‌های دولت آمریکا امسال اعلام کردند که قرار است مرکز استراتژیک ارتباطات ضد تروریسم در وزارت خارجه توسعه یابد. این دفتر کوچک سال 2011 برای مقابله با پیام‌های تروریست‌ها در اینترنت آغاز به کار کرد و کارشناسانی مسلط به زبان عربی، اردو، پنجابی و سومالیایی برای مقابله با تبلیغات سیاسی و اطلاع‌رسانی غلط تروریست‌ها ایجاد کرد. این تحلیلگران همچنین پیام‌هایی در ‌سایت‌های انگلیسی‌زبان منتشر کردند که شبه‌نظامیان از آنها برای جذب نیرو، جمع‌آوری پول و ارتقای روحیه اعضا استفاده می‌کردند.

با وجود تمام اقداماتی که انجام شده است، مقام‌های آمریکایی بر این باورند که تلاش‌های بیشتری باید در این راستا انجام شود. نگارنده این ارزیابی به جان کری پیشنهاد داده است تا یک "قطب ارتباطی" جایی در خاورمیانه شکل بگیرد و اعضای آن از کشورهای مختلف عضو ائتلاف ضد داعش باشند.

انتهای پیام

کد N855429