در تازه‌ترین سند فاش شده از پنتاگون؛

"آمریکا عمداً اجازه ظهور داعش را داد"

داعش

در تازه‌ترین سند اطلاعاتی که از آمریکا فاش شده و تاریخ آن به اوت 2012 بازمی‌گردد مشخص شد واشنگتن عمداً و با هدف براندازی نظام سوریه اجازه ظهور و گسترش داعش را داد.

در تازه‌ترین سند اطلاعاتی که از آمریکا فاش شده و تاریخ آن به اوت 2012 بازمی‌گردد مشخص شد واشنگتن عمداً و با هدف براندازی نظام سوریه اجازه ظهور و گسترش داعش را داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، در یکی از این اسناد که از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) فاش شده است آمده دولت آمریکا که در تلاش برای فریب اذهان عمومی جهان است تا این طور نشان دهد که با داعش می‌جنگد، عمدا اجازه ظهور و پیشروی‌های داعش را داد.

این سند در اصل به رخدادهای شهر بنغازی لیبی در سال 2012 اشاره دارد اما شامل پیشنهاداتی درخصوص تحول اوضاع سوریه و عراق نیز هست که از جمله این پیشنهادات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- ابقای نظام سوریه و حفظ مساحت‌هایی از خاک این کشور

- تغییر اوضاع سوریه و عراق به جنگ نیابتی

- حمایت کشورهای غربی، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و ترکیه از مخالفان سوریه برای کنترل بر مناطق استان‌های حسکه و دیرالزور

- تلاش کشورهای مذکور برای ایجاد مناطق حائل در سوریه با حمایت بین‌المللی مثل بنغازی لیبی

- عقب‌نشینی نیروهای سوری از مرز با عراق

مساله مهمتر در ارزیابی تحلیلگران سازمان اطلاعات آمریکا تاکید آنها بر احتمال قیام و ظهور گروهی سلفی در شرق سوریه است که مقصود از آن تشکیل داعش در سال‌های بعد است و اگر این مسائل و پیشنهادات را با آنچه که طی سه سال گذشته در جهان عرب رخ داده مقایسه کنیم می‌بینیم که کاملا این پیشنهادات اجرایی شده است.

یک کارشناس آمریکایی در امور امنیتی می‌گوید: دستگاه اطلاعات آمریکا از برنامه‌های داعش اطلاع داشت اما باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا را باخبر نکرد و شاید برخی هم‌پیمانان واشنگتن خواهان نابودی داعش نیستند.

انتهای پیام

کد N855265