رئیس سابق سیا: پیش از حادثه 11 سپتامبر درباره تهدیدها هشدار داده بودم

رئیس سابق سیا با اشاره به اسنادی که اخیرا از حالت محرمانه خارج شده، اذعان کرد که رهبران وقت آمریکا پیش از حملات 11 سپتامبرکاملا در جریان توطئه تروریستی و جزئیات آن قرار گرفته بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نسخه‌هایی از پنج سند را منتشر کرد که غیرمحرمانه شده‌اند و مربوط به عملکرد سیا پیش از حملات 11 سپتامبر 2001 است.

"جورج تنت"، مدیر سابق سیا در این رابطه گفت که رهبران آمریکا پیش از حملات 11 سپتامبر 2001 کاملا از نقشه توطئه تروریستی مطلع شده بودند.

وی با بیان اینکه پیش از حملات هشدار داده بود، گفت: در 9 حادثه جداگانه که از دسامبر 1998 آغاز می‌شد من جزئیات از توطئه تروریستی را به رهبران ارشد دولت وقت منتقل کردم که شامل برخی از رهبران ارشد کنگره نیز بود و به آنها درباره توطئه تروریست‌ها هشدار دادم.

وی افزود: آن دسته از افرادی که در دولت ما به صورت کاملا مستقیم با تروریسم در ارتباط بودند، کاملا از این تهدید مطلع شده بودند. من کاملا اطمینان دارم که تیم امنیت ملی از تهدید مذکور و جوانب فنی و استراتژی آن اطلاع داشت.

در 11 سپتامبر 2001، 19 شبه‌نظامی القاعده چهار هواپیما را ربوده و عملیات‌های انتحاری در چندین هدف را در آمریکا اجرا کردند. دو هواپیما به برج‌های دو قلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک سیتی برخورد کرد و هواپیمای سوم در محوطه ساختمان پنتاگون افتاد و هواپیمای چهارم در یک زمین در پنسیلوانیا سقوط کرد. بیش از 3000 تن در جریان این حملات تروریستی کشته شدند.

انتهای پیام

کد N855004