تاکید عبدالله گل بر تشکیل دولت ائتلافی و رد انتخابات زودهنگام

تركيه

رئیس جمهور سابق ترکیه و مقامات فعلی این کشور درباره نتایج منفی احتمالی انتخابات زودهنگام هشدار داد و تشکیل دولت ائتلافی را اقدامی مناسب توصیف کرد.

رئیس جمهور سابق ترکیه و مقامات فعلی این کشور درباره نتایج منفی احتمالی انتخابات زودهنگام هشدار داد و تشکیل دولت ائتلافی را اقدامی مناسب توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نوشته روزنامه حریت، تحلیل‌گران داخلی و خارجی معتقدند تشکیل دولت ائتلافی بین حزب عدالت و توسعه و مردم جمهوری خواه بهترین گزینه است، مساله‌ای که عبدالله گل ، رئیس جمهور سابق ترکیه نیز بر آن تاکید دارد.

گفته می‌شود گل در گفت‌وگوی تلفنی اخیر خود با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و احمد داوود اوغلو، نخست وزیر این کشور بر ضرورت تشکیل دولت ائتلافی تاکید کرده است.

وی درباره این تماس تلفنی اظهار کرد: دوستان ما در شرایط بهتری برای ارزیابی اوضاع هستند. من تنها آنها را تشویق می‌کنم و هر چیزی غیر از این خارج از حوزه من است.

گل و اردوغان از پایه‌گذاران حزب حاکم عدالت و توسعه هستند که در انتخاابت اخیر نتوانست اکثریت مجلس را مانند دوره‌های پیش به دست آورد. در پی این ناکامی کشور در دوره‌های بی‌ثباتی قرار گرفته که با تشکیل دوت ائتلافی یا انتخابات زود هنگام پیگیری خواهد شد.

رئیس‌جمهور سابق ترکیه در ادامه اظهاراتش با اشاره به انتخابات هفتم ژوئن خاطرنشان کرد، انتخاب مردم گزینه دولت ائتلافی بوده است و ترکیه باید به اجرای این انتخاب تن دهد.

رئیس جمهور سابق ترکیه ضمن هشدار درباره برگزاری انتخاب زودهنگام عنوان کرد: حزب عدالت و توسعه که اکثریت آراء را به دست آورده باید با قدرت در جهت تشکیل دولت ائتلافی حرکت کند.

گفته می‌شود وی در گفت‌وگوی خود با داوود اوغلو به بررسی تمام گزینه‌های ائتلاف تاکید کرده اما خاطرنشان کرده است که بهترین گزینه‌ برای عدالت و توسعه حزب مردم جمهوری خواه و کنار آمدن با کمال قلیچدار اوغلو است.

گل معتقد است با پایگاه گسترده‌ای که این ائتلاف در مجلس می‌سازد و با پشتیبانی گروه‌های داخلی و خارجی چنین ائتلافی موجب اصلاحات دموکراتیک گسترده‌ای خواهد شد.

این عضو ارشد حزب عدالت و توسعه همچنین هشدار داد، حتی در صورت برگزاری انتخابات زود هنگام احتمال دارد نتایج باز هم طوری باشد که دولت ائتلافی تشکیل شود.

این در حالی است که حلقه اطرافیان گل اظهار می‌کنند وی برنامه برای بازگشت به رهبری حزب عدالت و توسعه در انتخابات آتی این حزب که قرار است در اوت برگزار شود، ندارد.

با این حال ناظران می‌گویند در صورتی که مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی بین حزب عدالت و توسعه و حزب مردم جمهوری خواه به نتیجه نرسد و اگر اردوغان به اقدامات فعلی خود ادامه دهد، گل این شانس را خواهد داشت تا به عرصه سیاست بازگردد.

انتهای پیام

کد N854991