در آستانه دوسالگی دولت؛

جلیلی: مجلس علی‌رغم جوسازی‌ها تعامل خوبی با دولت داشته است

دولت,مجلس شوراي اسلامي

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی با ارزیابی مثبت از مجموع عملکرد دولت یازدهم در دو سال گذشته، گفت که علی‌رغم جوسازی‌های منفی صورت گرفته مجلس تعامل خوبی با دولت داشته است.

اسماعیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: شرایطی که دولت یازدهم بعد از انتخابات سال 92 با آن مواجه بود دو شکل کلی داشت؛ یکی از آن‌ها مربوط به شرایطی بود که از دولت قبل به ارث رسیده بود و علاوه بر آشفتگی وضعیت اقتصادی و اوضاع بین‌المللی نوعی عدم هماهنگی بین بخش‌های مختلف در کشور به چشم می‌خورد. بخش دیگر هم مربوط به شرایطی است که دولت برای ادامه فعالیت به آن نیاز داشت و برنامه‌هایی از سوی دولت جدید به عنوان شعار مطرح شد.

وی با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای ایجاد ثبات در فضای اقتصادی و ایجاد انسجام در شرایط داخلی کشور خاطرنشان کرد: دولت یازدهم توانست تا حدود زیادی تعامل بین‌بخشی را محقق کند، هزینه‌های مدیریت کشور را پایین بیاورد و وضع سیاست خارجی کشور را بهبود ببخشد.

وی ادامه داد: دولت یازدهم هرچند در حوزه اقتصادی توانست ثبات نسبی ایجاد کند و انتظار می‌رفت در حوزه سیاست خارجی هم ثبات ایجاد کند، اما اهدافی که دولت انتظار داشت همچنان تحقق نیافته؛ اگرچه وضعیت سیاست خارجی قدری بهبود پیدا کرده است. همچنین در حوزه سیاسی علی‌رغم این‌که شرایط فراهم بود، اما از این ظرفیت برای ایجاد هم‌افزایی استفاده نشد که شاید دلیل این امر مقاومت گروه‌های رقیب یا بی‌برنامه‌گی دولت بوده است.

این نماینده مجلس با ارزیابی مثبت از مجموعه عملکرد دولت یازدهم در دو سال گذشته تصریح کرد: ما همچنان منتظریم میزان تحقق اهداف دولت را در برنامه‌ها ببینیم.

وی درباره موانع فعالیت دولت یازدهم نیز گفت:‌ این موانع عموما به عوامل بیرونی مثل سیاست خارجی برمی‌گردد که دولت کنترلی روی آن نداشته اما سعی کرده با مدیریت خود فشار این عوامل را کم کند. این مسائل تاثیر زیادی در عدم تحقق اهداف دولت داشت، اما در داخل امکان مدیریت بیشتری وجود داشت. به نظر می‌رسد اراده جدی در این زمینه وجود نداشته یا این‌که مقاومت گروه‌های مخالف دولت بیش از حد بوده است. به خصوص در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی که دولت تلاش دارد با رویکرد مدارا در این زمینه فعالیت کند.

وی با اشاره به ایجاد آرامش در حوزه اقتصادی کشور یادآور شد: البته ما هنوز فاصله زیادی تا رفاه اجتماعی مد نظر دولت داریم؛ در بخش عمرانی هم دولت با محدودیت منابع مواجه شد و مجموعا این عوامل باعث شد اهداف اقتصادی دولت نتواند به شکل کامل محقق شود ضمن این که دولت نتوانست از منابع موسسات مالی و بانک‌ها نیز بهره‌گیری لازم را داشته باشد.

جلیلی با بیان این‌که «دولت یازدهم سعی کرده هزینه‌های ناشی از تنش در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی را کم کند» افزود: دولت باید هرچه سریعتر فضای اقتصادی، ‌اجتماعی و فرهنگی کشور را مدیریت کند.

وی با بیان این‌که «مجلس علی‌رغم جوسازی‌های منفی صورت گرفته تعامل خوبی با دولت داشته است»، اظهار کرد: مجلس در طرح‌ها و لوایح همکاری جدی با دولت داشت و در بخش‌هایی مثل حمایت از دولت، بودجه‌های سالانه و مقررات مالی دولت با تعامل پیش رفت. البته بعضا اتفاقاتی در مجلس افتاد که شاید اگر تدبیر مناسب‌تری می‌شد همین اتفاقات هم می‌توانست بهتر مدیریت شود اما برآیند تعامل مجلس با دولت برآیند مثبتی بوده است.

انتهای پیام

کد N854877