روسیه و آمریکا درباره کاهش احتمال تقابل نظامی گفتگو کردند

سیاسی

حضور روزافزون نیروهای ناتو در مرزهای روسیه، خطر تقابل دریایی و هوایی بین نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی و روسیه را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، واشنگتن در روز جمعه اعلام کرد که برای نخستین بار از زمان شروع تنش های دیپلماتیک بین روسیه و آمریکا که به واسطه موضع متفاوت آنها بر سر بحران اوکراین به وجود آمده است، مقامات رسمی نیروی دریایی دو کشور هفته گذشته با یکدیگر در ایتالیا دیدار کردند. موضوع این دیدار مقابله با خطرات ناشی از تقابل هواپیماهای گشت دریایی بوده است.

اگرچه مسکو به صراحت هرگونه اتهام واشنگتن مبنی بر دامن زدن به آتش بحران اوکراین را رد می کند، نیروهای ناتو برای مقابله با آنچه که تهدید روسیه علیه کشورهای همسایه می نامند، حضور خود را در مرزهای این کشور افزایش داده اند. همین امر باعث شده که به دنبال تعدد رزمایش های ناتو در اروپای شرقی به طور ناخواسته تقابل هوایی و دریایی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی و روسیه افزایش یابد.  

از سال گذشته تا کنون ۴۰ مورد خطر تقابل ناخواسته بین ناتو و نیروهای روسیه گزارش شده است که آخرین مورد آن ماه پیش و در حریم هوایی دریای سیاه بود.