صلیب سرخ: شورای امنیت در مقابله با "جهان درگیر جنگ" شکست خورده است

سیاسی

صلیب سرخ هشدار داد به دلیل ناکامی جامعه جهانی در همکاری برای خاتمه دادن به جنگ‌ها و بحران‌های انسانی، جهان با "درگیری در مقیاسی غیرمنتظره" مواجه است.

صلیب سرخ هشدار داد به دلیل ناکامی جامعه جهانی در همکاری برای خاتمه دادن به جنگ‌ها و بحران‌های انسانی، جهان با "درگیری در مقیاسی غیرمنتظره" مواجه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دومینیک استیلهارت، مدیر عملیات‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت که شورای امنیت سازمان ملل در انجام ماموریت‌هایش برای برقراری صلح و پایان دادن به درگیری‌ها در سراسر جهان ناکام مانده است.

وی افزود: نگاهی به سراسر جهان به شما می‌فهماند که جنگ‌ها و درگیری‌ها در مقیاسی غیرمنتظره رو به فزونی است. در دو دهه گذشته من با صلیب سرخ همکاری کرده‌ام و شاهد انجام حملات و وقوع درگیری‌ها و جنگ‌های بیشتر بوده‌ام. امنیت جهانی به واسطه نبودن همکاری‌های بین‌المللی در حیطه سیاسی در معرض تهدید قرار گرفته است.

استیلهارت در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه از داکار، پایتخت سنگال گفت: اگر امروز به عملکرد شورای امنیت نگاه کنید به ندرت می‌بینید که این نهاد بین‌المللی در مورد یک مساله یا درگیری خاص به توافق رسیده و توانسته راه حل سیاسی برای آن بیابد.

وی همچنین جهان را گرفتار در «دور باطلی» توصیف کرد که به سوی درگیری‌هایی سوق می‌یابد که همگان شاهد آنها در خاورمیانه و سوریه هستند.

مدیر عملیات‌های صلیب سرخ گفت: این بحرانی است که بر تمام خاورمیانه اثر می‌گذارد؛ سوریه امروز بدترین شرایط انسانی را دارد و بیش از نیم میلیون تن از ساکنان این کشور درگیر جنگ داخلی بی‌خانمان شده‌اند. من شورای امنیت را نهاد مسئولی می‌دانم که باید به صلح و ثبات در جهانی بپردازد که درگیر مشکلات و درگیری‌های وسیع است. جامعه بین‌المللی باید به ارسال کمک‌های بیشتر انسانی به مناطق درگیر فکر کند.

براساس شاخص جهانی صلح 2014 که توسط اندیشکده صلح و اقتصاد مستقر در سیدنی، استرالیا منتشر شد. تنها 11 کشور از 162 کشور جهان درگیر جنگ نیستند.

انتهای پیام

کد N854862