فیصل مقداد: قادریم با کمک هم‌پیمانانمان به پیروزی برسیم

سوريه

معاون وزیر امور خارجه سوریه در مصاحبه‌ای به پیشروی‌های مخالفان دولت دمشق اذعان داشت و گفت: این مخالفان توسط دشمنان ما شامل ترکیه، قطر و عربستان سعودی حمایت می‌شوند و هم‌اکنون سوریه در بدترین مرحله در چهار سال اخیر مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت: پیشرفت‌هایی توسط مخالفان دولت دمشق در مناطق مختلف کشور صورت گرفته است اما مناطق غربی سوریه هیچ صدمه‌ای ندیده‌اند و از دستبرد مخالفان در امان مانده‌اند که شامل دمشق نیز می‌شود. به نظرم سوریه در گذشته بیشتر تحت فشار و پیشروی نیروهای مخالف بود و حتی دمشق نیز در معرض تهدید مستقیم قرار داشت اما امروز این تهدید کاملاً برطرف شده است. حمص، حماه و قلمون همگی ایمن هستند.

وی ادامه داد: انتخابات روز یکشنبه ترکیه که با اکثریت کرسی‌های پارلمان برای حزب حاکم عدالت و توسعه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور به پایان رسید، فرصتی مغنتم برای بهبود روابط میان دمشق و آنکارا محسوب می‌شود.

فیصل مقداد قطر، ترکیه و عربستان سعودی را مقصر پیشروی‌های مخالفان سوری در این کشور دانست و گفت: تمامی آنها از جانب غرب حمایت می‌شوند البته ارتش سوریه نیز برای مقابله با این شبه‌نظامیان در حال نیرو گرفتن و تجدید قوا است. آنچه که ما را نسبت به پیشرفت در قبال شبه‌نظامیان و مخالفان سوری خوشبین می‌کند به دو مساله محدود می‌شود، نخست افزایش تقویت و روحیه ارتش سوریه است چون سربازان ما از تجهیزات بنیادی و اساسی برخوردارند و وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند. دوم حمایت گسترده و قوی است که ما از جانب متحدانمان دریافت می‌کنیم که شامل ایران و فدراسیون روسیه می‌شود و می‌توانیم به پیروزی برسیم. ما امیدواریم که عملکرد ارتش سوریه در چند روز آتی بهتر شود.

معاون وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به این مساله که امیدوار است روابط میان آنکارا و دمشق پس از انتخابات پارلمانی هفته گذشته در ترکیه بهبود پیدا کند، گفت: ما به دنبال احیای روابط و همکاری‌های بهتر میان دو کشور بر مبنای احترام متقابل و احترام به استقلال و تمامیت ارضی سوریه و ترکیه هستیم.

وی به اتهامات علیه ترکیه از جانب دولت دمشق مبنی بر این مساله اشاره کرد که دولت ترکیه به تامین حمایت نظامی از گروه‌های تروریستی مخالف اسد می‌پردازد؛ اتهامی که آنکارا آن را رد می‌کند.

این مقام مسوول دولت دمشق همچنین گفت: ما از ترکیه می‌خواهیم تا مرزهای خودش را برای مقابله با شبه‌نظامیان ایمن‌تر کند چون این یک خواسته جهانی است.

وی همچنین گفت: سوریه خواهان همکاری عمیق‌تر با عراق برای مقابله با داعش است اما فشارهای غرب بر بغداد از بهبود این همکاری‌ها ممانعت به عمل می‌آورد.

معاون وزیر امور خارجه سوریه همچنین به ارتباطات گسترده میان دمشق و مقام‌های غربی اشاره کرد و ادامه داد: مقام‌های غربی خواهان بحث درباره همکاری امنیتی و تمهیدات امنیتی با ما هستند. چون می‌خواهند با گروه‌های تروریستی و تبهکار که از کشورهای اروپایی برای پیوستن به داعش می‌آیند، مقابله کنند.

انتهای پیام

کد N854845