مذاکره نمایندگان نیروی دریایی آمریکا و روسیه در مورد جلوگیری از درگیری‌های اتفاقی

یکی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا گفت، نمایندگن ارشد نیروی دریایی آمریکا و روسیه برای اولین بار از زمان آغاز بحران اوکراین با یکدیگر دیدار کرده و درباره چگونگی جلوگیری از درگیری اتفاقی دریایی یا هوایی مذاکره کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، از زمان الحاق شبه‌جزیره کریمه به مسکو که سال گذشته میلادی باعث بدترین بحران در روابط شرق و غرب از زمان جنگ سرد شد، روسیه بررسی‌هایش از تدابیر دفاعی ناتو را افزایش داده است. ناتو نیز در واکنش مانورها و گشت‌زنی‌ها در شرق اروپا را افزایش داده است.

هیات نیروی دریایی روسیه به ریاست "اولگ بورتسو"، یکی از فرماندهان نیروی دریایی با هیات آمریکایی به ریاست "جان نوول"، یکی از فرماندهان نیروی دریایی روز چهارشنبه در مقر ناوگان ششم آمریکا در ناپل، ایتالیا با یکدیگر دیدار کردند.

"جیمز فوگو"، معاون فرمانده نیروهای دریایی آمریکا و اروپا در کنفرانسی خبری به خبرنگاران گفت: مذاکرات مستقیم، صریح و علنی درباره اینکه چگونه می‌توانیم به عنوان نیروی دریایی اقدامات خود را بهتر انجام دهیم و از برخوردهای نزدیک، خطاها یا ارزیابی‌های اشتباه اجتناب کنیم، برگزار شد. فکر می‌کنم این مذاکرات موثر بوده است.

نیروهای دریایی آمریکا و روسیه که در سال 1972 میلادی توافقنامه‌ای را در خصوص انجام عملیات امن در آب‌های بین‌المللی امضا کرده‌ بودند، آخرین بار در نوامبر سال 2013 میلادی دیدار کردند.

جیمز فوگو، فرماندهی یک یگان بین‌المللی شامل 49 کشتی را در مانوری در دریای سیاه که شامل 17 متحد ناتو یا کشورهای شریک با 61 فروند هواپیما و 5600 پرسنل است، به عهده دارد.

این مانور به صورت سالیانه برگزار شده اما مانور امسال بزرگترین مانور محسوب می‌شود و به گفته ناتو این مانور نمایانگر اقداماتش برای دفاع از منطقه بالتیک است.

فوگو ادعاها مبنی بر اینکه نیروهای دریایی ناتو تهدید شده تا از ورود به منطقه بالتیک یا دریای سیاه اجتناب کند، رد کرد.

وی افزود: در حال حاضر ما با 49 کشتی در این منطقه هستیم و در سراسر منطقه دریای بالتیک عملیات انجام می‌دهیم. من بارها با ناوشکن‌های یگان ششم در دریای سیاه عملیات انجام داده‌اند. در نتیجه اینجا منطقه ممنوعه نیست و ما به عملیات‌های خود در هر دو منطقه ادامه خواهیم داد.

انتهای پیام

کد N854835