العبادی: فتوای به موقع آیت‌الله سیستانی درباره جهاد، عراق و منطقه را نجات داد

عراق

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که فتوای آیت‌الله سیستانی برای جهاد کفایی، عراق و منطقه را از یک طرح و توطئه شوم نجات داد و موجب توقف پیشروی داعش در منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری المسله، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در دیدار با حسن الشحی، سفیر جدید امارات در عراق گفت: کشورهای منطقه باید خطر داعش را درک کنند و تلاش‌های خود را برای از بین بردن تروریسم و ریشه کن کردن افکار تکفیری دوچندان کنند.

سفیر امارات نیز بر حمایت کشورش از دولت و مردم عراق و تمایل ابوظبی به از بین بردن هرگونه کج‌فهمی که می‌تواند به روابط دو کشور آسیب بزند، تاکید کرد.

وی گفت: ما خواهان تقویت روابط دو جانبه هستیم و به عراق در جنگ علیه تروریسم کمک می‌کنیم.

نخست‌وزیر عراق همچنین در بیانیه‌ای گفت: در سال گذشته و پس از سقوط شهر موصل به دست داعش و پیامدهای آن از جمله جنایت اسپایکر و کشتار و آوارگی هزاران تن از عراقی‌ها، آیت‌الله العظمی سیدعلی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان فتوای تاریخی جهاد کفایی را صادر کرد و از عراقی‌ها خواست تا برای دفاع از وطن، مردم و مقدسات داوطلب جنگ شوند.

وی افزود: این فتوا در زمانی مناسب صادر شد و نشان‌دهنده نگاه دقیق، مسوولانه و درست و تشخیص ماهیت اوضاع و خطرات آن پس از پیامدهای شکست موصل است و موجب نجات عراق از یک توطئه شوم شد که داعش قصد داشت ابتدا در عراق و بعد در تمامی کشورهای منطقه آن را اجرا کند.

العبادی تصریح کرد: فتوای آیت‌الله سیستانی، عراق و منطقه را نجات داد و موجب توقف پیشروی داعش و ناکام ماندن رویاهای این گروه تروریستی شد. همچنین نقطه عطف واقعی در مقابله با داعش و موجب بازگرداندن زمام امور به دست عراق و پیروزی‌های پی در پی عراقی‌ها شد.

وی تاکید کرد: استقبال خوب عراقی‌ها از اجرای این فتوا با واژه‌هایی از طلا ثبت می‌شود. نیروهای مردمی در راستای اجرای این فتوای تاریخی تشکیل و به پشتیبان ارتش و نیروهای عراقی و مانع قوی در برابر تروریسم تبدیل شد. نیروهای مردمی به یک هیات رسمی و بخشی از سامانه دفاعی و نیروهای مسلح تبدیل شده و زیباترین قهرمانی‌ها را آفریدند.

وی افزود: من به نیابت از خود و مردم عراق از آیت‌الله سیستانی و فرزندان ملت عراق که از کشورشان دفاع می‌کنند، قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام

کد N854783