یک کشته و چند مجروح در درگیری پلیس با تظاهرکنندگان سودانی

سیاسی

در جریان درگیری نیروهای پلیس خارطوم با شهروندان خشمگین سودانی سه تن از تظاهرکنندگان کشته و تعدادی نیز رخمی و دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، پلیس سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد، عصر جمعه جمعی از ساکنان منطقه الجریف در شرق شهر خارطوم به خیابان‌ها آمده و پرداخت غرامت برای اراضی الجریف را خواستار شدند.

این تظاهرکنندگان دو خیابان اصلی منطقه را بستند و مرکز پلیس شهر را به آتش کشیدند. با ادامه آشوب‌ها در شهر، پلیس سودان طبق قوانین و برای متفرق سازی تظاهرکنندگان خشمگین مجبور به استفاده از گاز اشک آور شد که در این میان یکی از تظاهرکنندگان به شدت آسیب دید و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

پلیس سودان در بیانیه خود افزود: به دنبال درگیری‌ها تعدادی از نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان آسیب دیدند و به بیمارستان منتقل شدند. همچنین تعداد از معترضان دستگیر و پرونده‌ای برای آنان تشکیل شد.

شاهدان عینی در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی اعلام کردند: صدها تن از ساکنان منطقه الجریف از چند ماه قبل و به دنبال اختلافاتی که بر سر تقسیم اراضی با مقامات محلی پیدا کردند تظاهرات اعتراض آمیز خود را آغاز کرده‌اند.

این شاهدان عینی اظهار داشتند: نیروهای امنیتی سودان علاوه بر استفاده از گاز اشک آور برای متفرق سازی تظاهرکنندگان دست به شلیک‌ هوایی نیز زدند که به دنبال آن تعدادی زخمی شدند.

یکی از این شاهدان گفت: احمد عبید، تظاهرکننده 23 ساله‌ای که در بیمارستان شرق النیل جان خود را از دست دادند، در جریان تظاهرات هدف تیراندازی نیروهای پلیس قرار گرفته بود و در اثر شدت جراحت، در گذشت.

از سوی دیگر، رئیس اتحادیه روزنامه‌نگاران سودان اعلام کرد که مقامات سودانی به چهار روزنامه اجازه انتشار مجدد را بعد از سه هفته توقیف داده‌اند.

رئیس این اتحادیه به خبرگزاری فرانسه گفت:‌در پی نشست میان اتحادیه و شورای مطبوعات و سردبیران روزنامه‌ها قرار شد از روز یکشنبه روزنامه‌ها دوباره منتشر شوند.

این چهار روزنامه الخارطوم، الجریده، الانتباهه و آخر لحظه است.

انتهای پیام

کد N854704