سفیر فلیپین در گفتگو با مهر:

امیدوار به توافق هسته‌ای هستم/ زمینه‌های همکاری ایران و فیلیپین

سیاسی

«ادواردو منز» سفیر فلیپین در ایران با تشریح زمینه های گسترش همکاری کشورش با ایران نسبت به دستیابی به توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این روزها با نزدیک شدن به ضرب الاجل ۳۰ ژوئن که زمان تعیین شده برای دستیابی به توافق هسته ای دائم بین ایران و گروه ۱+۵ شاهد در جریان بودن مذاکرات جدی بین طرف ها هستیم. با نزدیک شدن به پایان این ضرب الاجل مذاکرات از حساسیت بیشتری برخوردار شده و برخی از اختلافات و شکاف ها بین طرفین نمود بیشتری پیدا کرده است موضوعاتی از قبیل بازدید از مراکز نظامی ایران که تهران با آن مخالفت کرده است.

همچنین قرار است در روزهای آتی اولین کنفرانس گفتگوهای صلح یمن در ژنو برگزار شود. 

در همین راستا گفتگویی با «ادواردو منز» سفیر فلیپین در ایران درباره تحولات منطقه در حوزه یمن و مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی و همچنین روابط دو کشور ایران و فلیپین داشته ایم که مشروح آن در زیر آمده است.

اجازه بدهید اولین سوالم را به روابط ایران و فلیپین اختصاص بدهم. سطح کنونی روابط ایران و فیلیپین را چگونه ارزیابی می کنید؟

به عنوان یک دیپلمات کمتر از سطح روابط راضی هستم. اما ما روابط خوبی داریم. ما سال گذشته پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیکمان با ایران را پشت سر گذاشتیم. من دو سال است که در ایران هستم در این سال ها اتفاقات خوبی بین دو کشور رخ داده است و سیاست خارجی ما رو به رشد است. به عنوان سفیر در تهران وظیفه ام تلاش برای توسعه بیشتر روابط با ایران است. ما روابط خوبی در سطح دو ملت ایران و فلیپین داریم زیرا بیش از ۳۰ سال است که بسیاری از ایرانی ها به برای ادامه تحصیل به دانشگاه های ما می آیند بسیاری از آنها در فلیپین مانده اند و بسیاری از ایرانی ها در فلیپین ازدواج کرده و ماندگار شده اند و همه این مسایل موجب تقویت روابط دو ملت شده است. در تلاش هستم تا روابط دو کشور در زمینه های اقتصادی را هم توسعه دهم.

زمینه های هم گرایی و منافع مشترک چه هستند که دو کشور بتوانند در آن زمینه ها به توسعه روابط خود بپردازند؟

ایران و فلیپین دو کشور بزرگ هستند. ایران حدودا دارای ۸۰ میلیون و فلیپین هم دارای ۱۰۰ میلیون جمعیت هستند . هر دو کشور جزء کشورهای در حال توسعه هستند. این دو کشور نیازهایی دارند که می توانند مکمل همدیگر باشند. مثلا در زمینه کشاورزی ما یک کشور استوایی با محصولات کشاورزی گرمسیری مثل موز هستیم که می توانیم به ایران صادر کنیم و به جای آن از ایران که کشوری چهار فصل است محصولات کشاورزی مورد نیاز خودمان را وارد کنیم. همچنین در زمینه فرهنگی هر دو کشور توانایی زیادی در ساخت فیلم و محصولات سینمایی دارند که به اعتقاد من ارتباط خوبی بین دو کشور در این خصوص برقرار نشده است. یکی از اهداف من توسعه روابط در این خصوص است زیرا این امر موجب شناخت بیشتر دو ملت از یکدیگر خواهد شد و وقتی شناخت بیشتر شود روابط  در عرصه های سیاسی و اقتصادی هم گسترش پیدا خواهد کرد. به همین علت من خیلی به توسعه روابط فرهنگی علاقمند هستم.

با در نظر گرفتن شکاف های موجود بین ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته ای، شما آینده مذاکرات را چگونه می بینید؟ آیا احتمال دستیابی به توافق هست؟

همه امیدوار هستند و به عنوان یک دیپلمات می گویم که باید امیدوار بود. اما اگر بخواهیم واقع بینانه صحبت کنیم مخالفت های زیادی برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات می شود. در ایران منتقدانی داریم و در آن طرف هم منتقدانی وجود دارند به ویژه در آمریکا. تیم های مذاکره کننده باید اقدامات تعادل ساز را در پیش بگیرند. تردیدی ندارم که مذاکره کنندگان هسته ای هر دو طرف جدی هستند و خواستار دستیابی به یک توافق عادلانه هستند. همانطور که گفتم آنهایی که با توافق مخالف هستند مشاجرات زیادی را پیش می کشند.  بخشی از نبرد مذاکره کنندگان دو طرف در داخل کشورهایشان است و بخشی دیگر در مذاکره با طرف مقابل. آنها باید در درون کشور خودشان هم مذاکره کنند. بسیاری از مسایل اختلافی بین دو طرف باقی مانده است که باید حل و فصل شوند امیدوارم در این زمان کوتاه باقی مانده تا ضرب الاجل ۳۰ ژوئن این اختلافات حل و فصل شوند. من احساس می کنم همه موضوعات باقی مانده فنی نیستند بلکه برخی از آنها موضوعات سیاسی هستند. امیدوارم نهایتا بتوان به یک توافق دست یافت.

در خصوص بحران یمن، همانطورکه می دانید در روزهای آینده گفتگوهای صلح یمن در ژنو برگزار خواهد شد. آیا این گفتگوها می تواند منجر به دستیابی به راه حلی برای بحران در این کشور شود؟

مشابه تمامی مذاکرات، گفتگو تنها راه مقدور برای حل و فصل مسئله است. باید تمامی طرف های بحران را پای میز مذاکره آورد تا راهکارهای موجود مورد بررسی قرار گیرند. ایران توصیه های خاصی به شرکت کنندگان در مذاکرات داشته است. متاسفانه وقتی به مذاکرات درباره دیگر بحران های منطقه در سال های گذشته نگاه می کنیم می بینیم بعد از گذشت سال ها هنوز به نتیجه ای نرسیده اند. لذا پیش بینی این مطلب که آیا مذاکرات یمن به نتیجه خواهند رسید کار بسیار سختی است. امیدوارم که مردم یمن و دولت این کشور و گروه های مختلف این کشور بطور جدی پای میز مذاکره بیایند و برای کشورشان به یک توافق برسند.

«اسماعیل ولد شیخ» نماینده سازمان ملل در امور یمن اخیرا درباره نقض حقوق بشردوستانه توسط عربستان در بحران یمن خبر داده است. با توجه به اینکه عربستان سعودی حامیان قدرتمندی مثل آمریکا در سازمان ملل دارد، آیا فکر می کنید سازمان ملل بتواند گزارشی علیه سعودی ها در این خصوص تهیه کرد؟

سازمان ملل متحد سازمانی است که از هر کشور خاصی متمایز است. با توجه به سوابق این سازمان در تهیه گزارش های حقوق بشری در گذشته می بینیم که کم و بیش این گزارش ها هدفمند بوده اند و گزارش های زیادی درباره حقوق بشر درباره برخی کشورهای خاص تهیه شده اند. شورای حقوق بشر ژنو که ایران و فلیپین هم عضو آن هستند بطور مرتب به بحث درباره حقوق بشر در تمامی کشورها به بررسی و تبادل نظر می پردازد.

اگر این سازمان قاد باشد حوادث یمن را بطور آزادانه مستندسازی کند مطمئن هستم که به تمامی طرف ها نشان خواهد داد که چه اتفاقی در آنجا در حال رخ دادن است. اگر چیزی علیه کشورهایی که در آنجا درگیر هستند ارائه شود، پذیرفته خواهند شد. هر مسئله ای دو رو دارد به همین علت همانطور که گفتم باید مذاکره کرد تا یک نتیجه مسالمت آمیز از مذاکرات بیرون بیاید.

گفتگو: پیمان یزدانی