گذرنامه بلژیکی هایی که به دنبال پیوستن به داعش هستند باطل می شود

سیاسی

دولت بلژیک پیش نویس لایحه ای را به پارلمان ارائه داده که به موجب آن گذرنامه و اوراق هویت شهروندانی که درصدد پیوستن به داعش در سوریه و عراق هستند، باطل می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، «کوئن جینز» وزیر دادگستری بلژیک طی اظهاراتی که رویترز آن را منتشر کرد، گفت: دولت لایحه ای را پیشنهاد کرده است که به موجب آن گذرنامه و شناسنامه افرادی که به تشخیص مسئولان در صدد پیوستن به گروه های افراطی در خاورمیانه هستند، باطل می شود.

وی افزود: طبق قانون جدید، خروج از بلژیک برای مشارکت در فعالیت های تروریستی جنایت محسوب می شود و مسئولان می توانند شناسنامه افراد مظنون را باطل کرده و مانع از صدور گذرنامه برای آنان شوند.

در حال حاضر شهروندان بلژیک می توانند با شناسنامه های خود به تمام کشورهای اروپایی و کشورهایی مثل ترکیه سفر کنند. این در حالی است که حدود ۳۰۰ شهروند بلژیکی که بیشتر آنها جوان هستند، طی سال های اخیر کشور خود را برای جنگ در کنار گروهک داعش در سوریه و عراق ترک کرده اند.

پیش از این دولت آلمان نیز با توقیف شناسنامه و تابعیت افراد وابسته به داعش و ممانعت آنها از سفر به عراق و سوریه موافقت کرده بود. طبق این طرح دولت برلین، مسئولان می توانند شناسنامه افراد مظنون را به مدت سه سال توقیف کنند. به گفته وزیر کشور آلمان حدود ۶۰۰ افراطی آلمانی به منظور پیوستن به گروه های افراطی به عراق و سوریه رفته اند.

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']