جای خالی وزیر دفاع در "مینی پنتاگون"

افغانستان

ساختمان مرمری سفید‌رنگی در قلب پایتخت افغانستان قرار دارد که با پول آمریکایی‌ها ساخته شده تا مقر ارتش مدرن باشد. این مجتمع که بیش از 10 سال از زمان آغاز ساخت آن می‌گذرد، به نام "مینی پنتاگون" شناخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اما این ساختمان نوساز یک دنیا با خطوط مقدم نبرد در جنگ ناتمام افغانستان فاصله دارد؛ جایی که سربازان در ایست‌های بازرسی به شدت به پلیس و نیروهای محلی وابسته هستند و ماه آوریل تنگناهای لجستیکی به اشغال یک شهر مهم شمالی افغانستان به دست شبه‌نظامیان ختم شد.

در جریان بازدید از این ساختمان مقام‌های آمریکایی گفتند که وزارت دفاع جدید افغانستان 160 میلیون دلار هزینه داشته است و به ارتش این کشور در انجام عملیات‌ها کمک می‌کند و علاوه بر آن برای مقابله موثر با طالبان آن هم در شرایطی که ماموریت‌های جنگی آمریکا و ناتو رسما در افغانستان به پایان رسیده است، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این ساختمان پنج‌ طبقه با گنبد 34 متری، گنجایش 2500 کارمند را دارد. سه سالن پذیرایی با گنجایش 1000 تن و یک سالن کنفرانس با گنجایش 900 تن را در آن تعبیه کرده‌اند. این مجتمع همچنین شامل سالن ورزش، کلینیک و دادگاه‌های نظامی می‌شود. طرح این ساختمان به رقابت گذاشته شده بود و نهایتا دو طرح برتر با یکدیگر ترکیب شد و طراحی داخلی آن نیز چهار سال زمان برد.

در مجموع حدود 70 تُن اسباب و وسایل و نیز تجهیزات رایانه‌ای و لوازم جانبی با هزینه 33 میلیون و 300 هزار دلاری که به صورت جداگانه از پول وام‌دهندگان آمریکایی تامین شد، به این امر اختصاص یافت. همینطور تکنولوژی اطلاع‌رسانی این ساختمان هم 12 میلیون دلار دیگر هزینه بر جای گذاشته است.

در این ساختمان جای دست‌کم یک عنصر اساسی خالی است: وزیر دفاع. اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان 9 ماه پس از روی کار آمدن هنوز نتوانسته است جای این پست را پر کند. غنی امید دارد تا چهارمین فرد منتخب وی سرانجام بتواند اواخر ماه جاری که زمان افتتاح ساختمان جدید وزارت دفاع است، از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

انتهای پیام

کد N854179