جدیدترین ویدیوی داعش به مناسبت سالگرد تصرف موصل

سیاسی

گروه تروریستی داعش در سالگرد تصرف شهر موصل، مستندی تصویری از عملیات اشغال موصل که با فروپاشی ارتش عراق و فرار آنها از شهر در 10 ژوئن سال گذشته رخ داد، منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری الجزیره، گروه تروریستی داعش با انتشار فایل ویدیویی با عنوان «یک سال پس از پیروزی» در سایت‌های اینترنتی به انتشار جزئیات حمله‌ای که طی آن موصل، دومین شهر عراق و مرکز استان نینوا سقوط کرد، پرداخته است.

موصل اولین شهر بزرگ عراق بود که طی هجوم وحشیانه داعش در ژوئن 2014 که به سقوط دومینویی یک‌سوم شهرهای عراق انجامید، به زانو در‌آمد.

در این فایل ویدیویی که 29 دقیقه است، تصاویری جدید و منتشر نشده‌ای از انفجار خودروهای زرهی، کشتار نیروهای امنیتی توسط تک‌تیراندازها و یا با کمک اسلحه‌های مجهز به صدا خفه‌کن پیش از عملیات گسترده داعش علیه موصل دیده می‌شود.

همچنین در این ویدیو چگونگی تضعیف نیروهای دولتی در ده‌ها حمله در داخل و خارج موصل پیش از حمله اصلی به نمایش گذاشته شده است.

در این نوار داعش تاکید دارد که تنها با 400 تن از نیروهای خود کنترل پایگاه‌های نظامی-امنیتی عراق در غرب موصل را به دست گرفته که به سقوط کامل شهر انجامید.

داعش در 10 ژوئن کنترل کامل موصل را به دست گرفت و به پیشروی‌های خود ادامه داد و تا بالاخره بیشتر استان نینوا و مناطق وسیعی از کرکوک، صلاح‌الدین و الانبار و بخش‌هایی از دیالی را به دست گفت.

در این عملیات بخش وسیعی از یگان‌های ارتش در مواجهه با داعش سقوط کردند و نیروهای امنیتی عراق با رها کردن اسلحه‌های سنگین و مهمات پایگاه‌های خود را ترک کردند. همچنین میلیون‌ها تن از ساکنان شهر موصل نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شدند.

داعش در 26 ژوئن 2014 در مناطق تحت تصرف خود در سوریه و عراق خلافت تشکیل داد و ابوبکر بغدادی را به عنوان "خلیفه" خود معرفی کردند.

در یک سال گذشته تشکیلات تروریستی متعددی در کشورهایی چون مصر و لیبی با داعش اعلام بیعت کردند. اما نیروهای عراقی با حمایت حملات هوایی ائتلاف ضدداعش موفق شده کنترل برخی مناطق را پس بگیرد.

با این حال داعش هنوز کنترل شهرهای اصلی مناطق گسترده‌ای در عراق و سوریه را در دست دارد.

انتهای پیام

کد N853992