نماینده مردم همدان:

برج خنک‌کننده فاز نخست نیروگاه مفتح، شهریور افتتاح می‌شود

مجلس شوراي اسلامي

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: فاز نخست برج خنک‌کننده نیروگاه شهید مفتح در شهریورماه به طور رسمی به بهره‌برداری خواهد رسید.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: فاز نخست برج خنک‌کننده نیروگاه شهید مفتح در شهریورماه به طور رسمی به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، ابراهیم کارخانه‌ای در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه شهرستان فامنین که با حضور استاندار همدان تشکیل شد، با اشاره به اجرای سیستم خنک کننده "تر به خشک" در نیروگاه شهید مفتح اظهار کرد: برای نخستین بار تغییر خنک‌کننده از "تر به خشک" در کشور در نیروگاه مفتح اجرا می‌شود که استان‌های دیگر نیز منتظر نتیجه این طرح هستند تا آن را اجرا کنند.

وی افزود: هر فاز از این سیستم 70 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد که چهار واحد به 280 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این در حالیست قیمت نیروگاه سه هزار میلیارد تومان است که با توجه به کم آبی این طرح باید به بهره‌برداری برسد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به این‌که «فاز اول این طرح در تیرماه سال جاری به بهره‎برداری می‌رسد» خاطرنشان کرد: افتتاح رسمی فاز اول اجرای سیستم خنک کننده نیروگاه مفتح از "تر به خشک" در شهریورماه خواهد بود.

وی در ادامه به اجرای خط انتقال پساب فاضلاب شهر همدان به نیروگاه مفتح اشاره کرد و یادآور شد: از 43 کیلومتر طول این خط تاکنون 37 کیلومتر لوله گذاری شده و به اتمام رسیده و فقط شش کیلومتر باقی مانده که ظرف یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

کارخانه‌ای تصریح کرد: دو پروژه اجرای سیستم خنک کننده نیروگاه از "تر به خشک" و خط انتقال پساب فاضلاب همدان به نیروگاه در کنار هم مجموعا در مرداد و شهریور به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان این‌که «اگر این نیروگاه با ظرفیت هزار مگاوات در ساعت کار کند که کار نکرده و الان با 400 مگاوات در ساعت کار می‌کند حدود 10 میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کند» خاطرنشان کرد: آب برداشت شده از چاه‌های کشاورزی و صنعتی 168 میلیون مترمکعب است و از 24 حلقه چاه نیروگاه فقط 8 حلقه چاه آب داشته و 100 لیتر در ثانیه برداشت می‌شود و مابقی چاه‌ها خشک شده‌اند.

انتهای پیام

کد N853986