تحقیقات درباره ناوگان آزادی غزه در اسپانیا متوقف شد

سیاسی

یک دادگاه در مادرید به پنج سال تحقیقات درباره حمله خونین به ناوگان کمک‌رسان به غزه در سال 2010 خاتمه داد؛ با این حال این تحقیقات می‌تواند در زمان سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به این کشور از سر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در جریان حمله سال 2010 نیروهای رژیم صهیونیستی به ناوگان آزادی غزه 9 فعال ترک در کشتی مرمره آبی کشته شدند و یک فعال ترکیه‌ای دیگر نیز پس از تحمل چهار سال جراحت درگذشت. در این ناوگان فعالان اسپانیایی نیز حضور داشتند.

اسپانیا در استفاده از سیستم جهانی قضایی پیشگام است و این مفهوم اجازه می‌دهد که جرایم علیه بشریت در بیرون از مرزها هم پیگیری شود. با این حال این قانون به تازگی تغییر یافته است و طبق آن قضات تنها می‌توانند درباره پرونده‌هایی تحقیقات انجام دهند که یک ارتباطی با کشور اسپانیا داشته باشد؛ مثلا پای یک قربانی اسپانیایی و یا یک عامل اسپانیایی در میان باشد.

دادگاه مادرید روز پنج‌شنبه با صدور حکمی، پرونده‌ای را که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ده‌ها تن دیگر از وزرای وی به جنایت علیه بشریت متهم هستند، مختومه اعلام کرد اما این دادگاه احتمال بازگشایی این پرونده را رد نکرد و گفت که تحقیقات در زمان سفر نتانیاهو و کسانی که در این پرونده متهم هستند، بازگشایی می‌شود.

با این حال در این حکم مشخص نشده است که در صورت سفر آنها چه اقدامی قرار است، انجام شود.

انتهای پیام

کد N853972