مقامات اتریش نسبت به جاسوسی از مذاکرات هسته‌ای ابراز نگرانی کردند

ایرنا نوشت:

یک مقام رسمی در اتریش روز پنجشنبه درباره ماجرای جاسوسی احتمالی رژیم صهیونیستی از مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 ابراز نگرانی کرد و در همین حال دادستانی سوئیس از پیگرد جزایی برخی افراد به ظن جاسوسی سیاسی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از وین، 'کارل هنز گراندبک' سخنگوی وزارت کشور اتریش در این باره گفت: 'ما نگرانی عمیق خود را درباره این موضوع اعلام و تاکید می کنیم که تحقیقات در این زمینه بویژه از هتل کوبرگ، محل برگزاری مذاکرات هسته ای آغاز شده است.'

روز چهارشنبه شرکت امنیت رایانه ای روسی «کاسپرسکی» اعلام کرده بود که یک بدافزار رایانه ای برای نفوذ در مکان هایی از جمله سه هتل مجلل محل برگزاری مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 استفاده شده است و بطور گسترده ای احتمال می رود که این جاسوسی کار رژیم صهیونیستی باشد.

بنا بر تازه ترین گزارشها در این خصوص ، خبرگزاری رویترز گزارش داد که ماموران پلیس سوئیس بتازگی با تجسس در یک خانه، برخی تجهیزات رایانه ای را در ارتباط با پرونده حمله سایبری احتمالی به مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهان ، توقیف کردند.

دفتر دادستانی کل سوئیس در شهر برن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: در تاریخ 12 مه 2015 (22 اردیبهشت) در شهر ژنو عملیات تجسس از یک خانه انجام شد و برخی اقلام سخت افزاری و همچنین نرم افزاری توقیف شد.

در بیانیه دادستانی سوئیس آمده است: هدف از این تجسس به دست آوردن اطلاعات و بدافزارهای مربوطه بوده تا مشخص شود آیا بدافزار موجب آلودگی سامانه های آی.تی شده است یا نه.

در این بیانیه خاطرنشان شده است که رویه های جزایی علیه افرادی در این ارتباط «به ظن جاسوسی سیاسی» آغاز شده است.

دفتر دادستانی جزئیات بیشتری در این خصوص اعلام نکرد.

5252

کد N853709