نیویورک تایمز فاش کرد:

ماموریت جدیدترین گروه نظامیان آمریکایی اعزامی به عراق

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا دستور اعزام بیش از ۴۵۰ نیروی آمریکایی دیگر را در عراق به بهانه کمک در بازپس گیری مناطق این کشور از دست داعش صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، این دستور در حالی صادر می شود که تاکید شده تغییری در استراتژی آمریکا برای مقابله با داعش به وجود نیامده است. بر این اساس این نیروها پنجمین پایگاه آموزشی آمریکا را در عراق ایجاد می کنند. در این پایگاه قرار است نیروهای قبایل سنی عراق که قصد کمک به ارتش این کشور را دارند، تحت آموزش قرار بگیرند.

بر این اساس مقابله نیروهای قبایل سنی مذهب در عراق با داعش یکی از کلیدی ترین عوامل در بازپس گیری مناطق تحت کنترل داعش است زیرا که ساکنین این مناطق بیشتر از اهل تسنن هستند. این در حالی است که اولین هدف ائتلاف ضد داعش، بازپس گیری شهر الرمادی مرکز استان الانبار عراق عنوان شده است که ماه گذشته به تصرف نیروهای داعش درآمد.

آمریکا تاکید دارد که نیروهای آمریکایی در جریان مقابله با داعش نقشی مستقیم بازی نمی کنند اما بنیامین رادز معاون مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید: اعزام این ۴۵۰ نیرو و ارسال تجهیزات جدید به عراق برای آن است تا اطمینان یابیم. ما زیرک هستیم و مشخصا دشمنی زیرک در برابر ما قرار دارد. در حال حاضر ۳۰۰۰ نظامی آمریکایی تحت عنوان مشاور و آموزش دهنده در ۴ پایگاه آموزشی در عراق مستقر هستند.

به نوشته نیویورک تایمز استقرار این نیروهای جدید به معنای تغییر استراتژی دولت اوباما برای مقابله با داعش نیست بلکه آمریکا بیشتر در تلاش است تا اهل تسنن در عراق را در جنگ با این گروه تروریستی مشارکت دهد. این روزنامه مدعی شده است که برخی از شهروندان محلی سنی در عراق نگران آن هستند که نیروهای شیعه مورد حمایت ایران این مناطق را به کنترل خود در آورند و ضروری است تا ائتلافی نظامی به رهبری مبارزان محلی ایجاد شود.

با این حال دولتمردان عراقی نگران هستند که پس از آموزش و تجهیز نیروهای قبایل سنی در این کشور، آنها علیه دولت مرکزی و در حاشیه شهر بغداد پایتخت عراق مستقر شده و با دولت وارد جنگ شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']