نیویورک تایمز: اختلاف بر سر فروش ایرباس بر مذاکرات تاثیر دارد

سیاسی

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش تحلیلی نوشت: در آستانه حصول یک توافق هسته‌ای احتمالی تهران و واشنگتن ممکن است بر سر خرید 4 فروند هواپیمای ایرباس روبه‌روی یکدیگر قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیویورک تایمز در ادامه نوشت: در سایه دور نهایی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5‌ به نظر می‌آید تهران و واشنگتن این هفته به سمت یک رویارویی بر سرخرید 4 هواپیمای دست دوم ایرباس توسط شرکت تحت تحریم ماهان ایر رفته باشند.

ماهان ایر پیش‌تر در ماه مه 8 ایرباس مدل A340 و یک A321 از فروشندگانی در عراق،‌ سوریه و امارات متحده عربی خریداری کرد تا خطوط هواپیمایی بین‌المللی خود را ارتقاء دهد.

وزارت خزانه داری آمریکا که وظیفه بررسی اجرای تحریم‌ها علیه ایران را دارد در زمان خریداری این هواپیماها آن را نقض محدودیت‌های آمریکا دانست و گفت که این شرکت هواپیمایی را می‌توان مسدود کرد بدین معنی که آن‌ها می‌توانند جلوی پرواز این هواپیماها از فرودگاه‌های هم‌پیمانان آمریکا و دیگر کشورهایی که قراردادهای هواپیمایی غیرنظامی با ایران دارند را بگیرند.

علیرضا جهانگیریان، رییس سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز سه‌شنبه گفت هر تلاشی از سوی آمریکا برای نگهداشت این هواپیماها یا ممانعت از پرواز آن‌ها در خارج از مرزها قابل تحمل نخواهد بود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، مشخص نیست که این اختلاف تا کجا ادامه می‌یابد یا این که موجب پیچیده‌تر شدن مذاکرات بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌ها علیه این کشور می‌شود یا نه.

انتهای پیام

کد N853033