دیدار غیرمنتظره اردوغان با رهبر سابق حزب مردم جمهوری‌خواه

سیاسی

رجب طیب اردوغان امروز (چهارشنبه) دیدار غیرمنتظره‌ای با رهبر سابق و از چهره‌های بلندپایه حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه(CHP) انجام داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب عدالت و توسعه ترکیه متعلق به رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور در جریان انتخابات پارلمانی روز یکشنبه گذشته، اکثریت مطلق خود در پارلمان را از دست داد و اکنون از مجموع 550 کرسی پارلمان 258 کرسی را در اختیار دارد. در مقابل، حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه 132 کرسی را در پارلمان در اختیار دارد.

اردوغان که هنوز درباره نتایج انتخابات پارلمانی سخنرانی عمومی انجام نداده است امروز (چهارشنبه) مذاکراتی از پیش اعلام نشده به مدت دو ساعت با دنیز بایکال، رهبر سابق حزب مردم جمهوری‌خواه در شهر آنکارا انجام داد.

دنیز بایکال تا سال 2010 رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه بود و کرسی خود در پارلمان را حفظ کرده است.

این ملاقات در حالی انجام شد که گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده مبنی بر اینکه یک راه خروج از بن‌بست سیاسی در ترکیه تشکیل ائتلاف بزرگی میان حزب عدالت و توسعه و حزب مردم جمهوری خواه است.

دنیز بایکال پس از ملاقات با اردوغان در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: اردوغان از همه اشکال ائتلاف استقبال می‌کند.

این رهبر سابق حزب مردم جمهوری‌خواه تصریح کرد: من مشاهده کردم رییس جمهور ترکیه در خصوص همه انواع ائتلاف تفاهمی باز دارد.

بایکال همچنین تاکید کرد که از جانب رییس‌جمهور اعتراضی به ائتلاف میان مخالفان دولت ترکیه که شامل حزب عدالت و توسعه نشود، مطرح نشد.

وی افزود: احزاب سیاسی باید در مورد مساله ائتلاف صحبت کنند. رییس جمهور ترکیه قصد جلوگیری از یک اتفاق نظر را ندارد.

دنیز بایکال خاطرنشان کرد که اکنون کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه را در جریان نتایج دیدارش با اردوغان خواهد گذاشت.

بایکال 76 ساله که به عنوان رییس موقت پارلمان ترکیه به علت اینکه مسن‌ترین نماینده پارلمان است، مطرح است، گفت که نشست وی با اردوغان به درخواست خود اردوغان انجام شد.

انتهای پیام

کد N853022