برخلاف سنت دیرینه؛

رئیس‌جمهور اندونزی رئیس ارتش را انتخاب کرد

یکی از سخنگویان کاخ ریاست جمهوری اندونزی گفت، رئیس جمهوری این کشور رئیس ستاد ارتش را به عنوان فرمانده ارتش انتخاب کرد و با این اقدام سنت دیرینه گردش سمت میان شاخه‌های نیروهای مسلح را نقض کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، قرار بود پس از بازنشسته شدن ژنرال موئلدوکو، فرمانده کنونی ارتش اندونزی در اول اوت سال جاری میلادی، رئیس نیروی هوایی این کشور فرماندهی ارتش را به عهده بگیرد.

تحلیل‌گران می‌گویند، تصمیم جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی برای ترفیع دادن به ژنرال گاتوت نورمانتیو احتمالا نقش غالب و مسلط دیرینه ارتش را تحکیم بخشیده و به اختلافات طولانی مدت در بین نیروهای مسلح دامن می‌زند.

یوهانس سلیمان، تحلیل‌گر دفاعی گفت: قرار بود این بار نوبت نیروی هوایی باشد که فرماندهی ارتش را به دست می‌گیرد در نتیجه آن‌ها به خاطر این تصمیم ناراحت هستند. این راهی برای ارتش است تا مطمئن شود که همزمان با تلاش‌های جوکو ویدودو برای تقویت نیروهای هوایی و دریایی به منظور رسیدن به اهداف دریایی‌اش، همچنان مطرح می‌ماند.

ارتش اندونزی سابقه دیرینه‌ای در مداخله در سیاست‌های کشور دارد و تنها پس از سرنگونی حکومت دیکتاتوری ژنرال سوهارتو در سال 1998 میلادی به زور از عرصه سیاسی بیرون رانده شد.

تتن ماسدوکی، سخنگوی ریاست جمهوری اندونزی ضمن دفاع از انتخاب این فرمانده ارتش که روز سه شنبه برای تایید به پارلمان ارائه شده، گفت، لزومی ندارد که به سنت‌ها پایبند بمانیم.

وی در بیانیه‌ای گفت: رئیس جمهور به عنوان فرمانده کل قوا این اختیار را دارد تا فرمانده‌ ارتش را با تایید پارلمان انتخاب کند، رئیس جمهور نورمانتیو را انتخاب کرد چرا که باور دارد او می‌تواند ارتش را برای رویارویی با تغییرات جغرافیایی و ژئو استراتژیک منطقه‌ای تقویت کند.

انتهای پیام

کد N852942