شهروندان کشورهای عضو ناتو مخالف ارسال سلاح به اوکراین هستند

نتایج یک نظرسنجی نشان داد اکثریت شهروندان کشورهای مهم عضو ناتو از ارسال سلاح به دولت کی‌یف حمایت نمی‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، براساس نتایج نظرسنجی موسسه پیو، درصد این مخالفت به ویژه در آلمان و ایتالیا با 19 و 22 درصد بالاترین در بین سایرین است.

علاوه بر این اکثر آلمانی‌های شرکت کننده در این نظرسنجی (58 درصد) معتقدند که کشورشان نباید در هیچ درگیری بین روسیه و کشورهای همسایه‌اش دخالت کند حتی اگر عضو ناتو باشد.

در ادامه این نتایج، بیش از نیمی از فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها (53 و 51 درصد) مخالف دخالت نظامی تحت توافق پنج ماده‌ای ناتو- واشنگتن هستند. توافقی که به موجب آن در صورت حمله به یکی کشوهای عضو ناتو سایرین باید در صدد حمایت برآیند.

این نظرسنجی از طریق مصاحبه حضوری و تلفنی با بیش از 11 هزار تن در روسیه، اوکراین و هشت کشور عضو ناتو انجام شده کشورهایی شامل آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان ایتالیا، لهستان، اسپانیا و انگلیس.

از زمان آغاز درگیری‌ها در شرق اوکراین، مقامات این کشور خواستار حمایت نظامی کشورهای ناتو هستند. اما تاکنون کشورهایی چون فرانسه، آلمان، نروژ و دانمارک از قبول این مسئولیت سرباز زده‌اند و تاکید کرده‌اند تلاش‌ها برای رسیدن به یک راه حل سیاسی در بحران اوکراین باید ادامه یابد.

در این میان کنگره آمریکا بودجه‌ای 300 میلیون دلاری برای ارائه تسلیحات دفاعی به اوکراین تصویب کرد.

انتهای پیام

کد N852899