با وجود مخالفت افکار عمومی ژاپن انجام می‌شود

تلاش دولت ژاپن برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای

سیاسی

در حالی که دولت ژاپن چهار سال پس از بروز فاجعه‌ نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما تلاش می‌کند تا فعالیت‌های هسته‌ای را از سر بگیرد، بسیاری از افکار عمومی ژاپن معتقدند که برای انجام این اقدام بسیار زود است و برخی نیز معتقدند که ژاپن باید برای همیشه برنامه‌ هسته‌ای خود را متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از نشریه کریستین ساینس مانیتور، اکنون بیش از چهار سال از فاجعه‌ نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن که در اثر سونامی رخ داد می‌گذرد و در نهایت دولت ژاپن طرح از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را به تصویب رساند.

اما فوران آتش‌فشان که هفته گذشته نزدیک به یکی از تاسیسات هسته‌ای ژاپن رخ داد، باعث به وجود آمدن سوالات و شک و شبهه‌های جدید در مورد از سرگیری فعالیت هسته‌ای ژاپن شده است.

در 11 ماه مارس 2011 ورود آب دریا به نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما و خرابی پمپ سردکن راکتور هسته‌ای باعث گدازش آن شد.

در 27 ماه مارس سال جاری سازمان نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ژاپن (NRA) اعلام کرد که دو راکتور هسته‌ای نیروگاه سندای تست‌های ایمنی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و شرکت برق کیوشو الکتریک، مالک و گرداننده‌ این نیروگاه، می‌تواند فعالیت راکتور شماره یک سندای را از اواخر ژوئن و نیز راکتور شماره 2 را از اواخر ماه سپتامبر از سر بگیرد.

از سرگیری فعالیت نیروگاه هسته‌ای سندای، واقع در 600 کیلومتری جنوب غربی توکیو، توسط مقامات و دولت محلی نیز به تصویب رسیده است.

در ماه آوریل، یک دادگاه محلی دادخواست شکایت از این نیروگاه را که توسط برخی از ساکنین مجاور آن مبنی بر لزوم لغو از سرگیری فعالیت این نیروگاه به دلیل فعال بودن آتش فشان نزدیک به آن ارائه شده بود را نپذیرفت.

انتهای پیام

کد N852727