در دیدار استاندار آذربایجان شرقی و رییس مجلس عالی نخجوان

زمینه‌های همکاری آذربایجان شرقی و نخجوان بررسی شد

استاندار آذربایجان شرقی و رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان ضمن تاکید بر تعمیق و گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف، سرمایه‌گذاری مشترک بخش‌های خصوصی این دو منطقه را راهکار مهمی در این زمینه خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌ شرقی، واصف طالب‌اف، رییس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان در این دیدار توسعه همکاری‌های مشترک با ایران و آذربایجان شرقی را گامی برای ورود به بازارهای بزرگ جهانی دانست و گفت: در حال حاضر همکاری‌های دوطرف در سطح خوبی قرار دارد که با تقویت مناسبات، این سطح از همکاری‌ها قابل افزایش است.

او افزود: هم اکنون دو طرف در زمینه مرغداری و کشاورزی، همکاری و مشارکت دارند و جمهوری خودمختار نخجوان آماده است تا سود سرمایه‌گذاران ایرانی را تضمین کند.

واصف طالب‌اف اضافه کرد: در مقابل سرمایه‌گذاران جمهوری آذربایجان نیز به سرمایه‌گذاری در ایران و منطقه آزاد تجاری ارس تمایل زیادی دارند و زمینه‌های زیادی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری وجود دارد.

وی به زمینه‌های همکاری بالقوه دو طرف اشاره کرد و گفت: تبادل دانشجو بین دو طرف نیز می‌تواند زمینه همکاری دیگری باشد، ضمن این که جمهوری نخجوان آماده است در بخش درمان نیز از تجارب و دانش بالای پزشکان ایران استفاده کند.

رییس مجلس نخجوان هم‌چنین از استاندار آذربایجان شرقی خواست تا با تسهیل امور گمرکی، ایجاد امکانات رفاهی و رفت و آمد آسان خودروهای شخصی بین دو طرف، زمینه را برای توسعه روابط و همکاری‌ها فراهم کند.

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با اشاره به عزم جدی دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با کشورهای همسایه در تمامی زمینه‌ها، گفت: با این رویکرد در ارتباط با توسعه روابط با جمهوری خودمختار نخجوان گام‌های موثری برداشته شده است.

او با بیان این که شخص رییس‌جمهور بر توسعه روابط با جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان تاکید زیادی دارد، افزود: در این زمینه هیچ حد و مرزی قایل نیستیم.

جبارزاده با بیان این که آذربایجان به عنوان کشور برادر و دوست یکی از اولویت‌های آذربایجان شرقی برای جذب سرمایه گذاری است، افزود: در دو سال اخیر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در طرح‌های مختلف استان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ما ترجیح می‌دهیم که با سرمایه‌گذاران آذربایجانی و نخجوانی کار کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که وجود معادن مس و 35 نوع ماده معدنی دیگر در استان، ظرفیت بزرگی برای سرمایه‌گذاران خارجی است، یادآور شد: در این راستا یک شرکت روسی برای استحصال طلا در استان ظرف یک سال آتی سرمایه‌گذاری کرده و آزادراه تبریز- بازرگان نیز به یک شرکت ترکیه‌ای و تولید چهار هزار مگاوات برق به یک شرکت اتریشی واگذار شده است.

وی با بیان این که دولت از تمام سرمایه‌گذاران خارجی و بخش خصوصی حمایت می‌کند، گفت: زمینه توسعه همکاری دو جانبه در زمینه‌های درمان، گردشگری و کشاورزی میان آذربایجان شرقی و جمهوری خودمختار نخجوان آماده است و همکاری در این زمینه‌ها علاوه بر تامین نیازهای داخلی، نیاز بازارهای منطقه را نیز تامین می‌کند.

جبارزاده با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی در تولید دارو و مواد غذایی، اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی استان آماده تولید دارو و مواد غذایی با استانداردهای مورد نظر کشورهای همسایه هستند.

استاندار آذربایجان شرقی هم‌چنین به ناظر گمرکات آذربایجان شرقی دستور داد تا زمینه تردد آسان خودروهای شخصی مردم نخجوان و هم‌چنین تسهیل عبور و مرور خودروهای باری این جمهوری در استان را فراهم کند.

انتهای پیام

کد N852726