دمیرتاش در جشن پیروزی: محاکمه اردوغان عادلانه خواهد بود

واحد مرکزی خبر نوشت:

رئیس حزب دموکراتیک خلق ها در ترکیه در طعنه ای سیاسی به رئیس جمهوری کشور گفت: اردوغان نگران نباشد، محاکمه او عادلانه خواهد بود.

صلاح الدین دمیرتاش، که حزبش با عبور از مرز حداقل ده درصدی آراء در انتخابات پارلمانی، وارد پارلمان شده است در جشن پیروزی حزبش خطاب به اردوغان و داود اوغلو، گفت:« جرم و گناه شما هر چه باشد ما متعهد می شویم که محاکمه شما عادلانه باشد.»

دمیرتاش افزود:  رهبران حزب عدالت و توسعه الان نگران و هراسان هستند اما دلیل ترس آنان چیست؟ اگر جرمی مرتکب نشده باشندکه نباید هراسان باشند، اگر مردم را در روبوسکی( اشاره به کشتار 34 کرد در بمباران اشتباه قاچاقچیان در سال 2011 ) و پارک گزی در میدان تقسیم استانبول نمی کشتند لزومی نداشت امروز نگران باشند، اگر برای داعش در سوریه سلاح نمی فرستادند امروز نگران نبودند.

در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه ترکیه اگر چه حزب عدالت و توسعه در جایگاه نخست ایستاد اما با توجه به اینکه این حزب نتوانست رای کافی را برای تشکیل کابینه به دست بیاورد بازنده بزرگ لقب گرفته است. در مقابل حزب دموکراتیک خلق ها که حزبی کرد است با عبور از میزان ده درصد کل آراء، موفق شد به پارلمان راه یابد و این پیروزی بزرگی برای این حزب به شمار می آید.

کردها پیش از این فقط در قالب نامزدهای مستقل در ترکیه وارد پارلمان می شدند اما در انتخابات امسال به صورت حزبی در انتخابات حاضر شدند و حال موفقیت انتخاباتیشان موجب شد تا از این پس به طور مسالمت آمیز پیگیر مطالبات کردها در ترکیه باشند.

حزب دموکراتیک خلق ها که مرکز اصلی فعالیتش در جنوب شرق ترکیه است برای ورود به عرصه انتخابات، به زنان تکیه کرد زیرا نیمی از نامزدهای این حزب را زنان تشکیل می دهند.

52261

کد N852583