انگلیس در تدارک قطعنامه سازمان ملل درباره قتل عام سربرینتسا

انگليس

انگلیس در حال تدوین قطعنامه‌ای برای ارائه به شورای امنیت به مناسبت بیستمین سالروز قتل عام سربرنیتسا است تا بیانگر ناکامی سازمان ملل برای جلوگیری از قتل عام باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حدود 8000 مرد و پسر مسلمان بوسنی در ژوئیه 1995 در منطقه سربرینتسا که تحت حفاظت سازمان ملل بود کشته شدند؛ بدترین سرکوب ظالمانه از زمان جنگ جهانی دوم در اروپا.

سخنگوی هیات انگلیس در سازمان ملل گفت: انگلیس در تدوین پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به مناسبت بیستمین سالروز قتل عم سربرینتسا پیشگام شده است.

وی افزود: محتوای این پیش نویس همچنان در حال رایزنی است اما انتظار می‌رود که یاد قربانیان قتل عام سربرینتسا گرامی داشته شود چرا که آنها متحمل درد و رنج بسیاری شدند و همچنین قرار است این پیش نویس برای اتخاذ گام‌های بیشتری به سمت سازش ترغیب کند.

این سخنگو گفت: این همچنین یک فرصت برای جامعه بین‌الملل است تا درس‌هایی را که از یکی از تاریکترین عرصه‌های تاریخ سازمان ملل دریافته‌اند، بازگو کنند و بار دیگر بر عزم خود برای جلوگیری از وقوع نسل کشی و جرایم علیه بشریت و جرایم جنگی تاکید کنند.

این پیش نویس احتمالا در هفته اول ژوئیه به رای گذاشته می‌شود و در همان زمان بوسنی خود را برای برگزاری مراسم یاد بود سربرینتسا در یازدهم ژوئیه آماده می‌کند.

نیروهای صرب بوسنی به رهبری ژنرال راتکو ملادیچ در یازدهم ژوئیه به سربرینتسا حمله کرد و یکی از فصل‌های تاریک جنگ بوسنی بین 95- 1992 را رقم زد. در آن زمان نیروهای حافظ صلح سازمان ملل از هلند زیر بار فشارهای ملادیچ تسلیم شد و هزاران خانواده مسلمان را مجبور کرد تا از منطقه حفاظت شده خارج شوند. نیروهای صرب بوسنی پس از آن مردان و پسران را سوار بر کامیون‌هایی کرده و پس از آن آنها را کشتند؛ اقدامی که دادگاه‌های بین‌المللی آن را نسل کشی می‌دانند.

ملادیچ به اتهام 11 فقره جرم در یک دادگاه بین‌المللی در لاهه در حال محاکمه شدن است. از جمله جرم‌های وی نسل کشی، جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت در دوران جنگی است که 100 هزار کشته برجای گذاشته است.

انتهای پیام

کد N852392