پارلمان انگلیس لایحه رفراندوم عضویت در اتحادیه اروپا را تصویب کرد

سیاسی

طرح نخست‌وزیر انگلیس برای برگزاری رفراندوم درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا با حمایت قاطع اعضای پارلمان این کشور روبه‌رو شد.

طرح نخست‌وزیر انگلیس برای برگزاری رفراندوم درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا با حمایت قاطع اعضای پارلمان این کشور روبه‌رو شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، قانون‌گذاران انگلیسی با حمایت قاطعانه از طرح دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور مبنی بر برگزاری رفراندوم درباره خروج لندن از اتحادیه اروپا آن را تصویب کردند. این لایحه با 544 رای موافق در برابر تنها 53 رای مخالف به تصویب رسید.

با وجود اینکه این لایحه برای عملیاتی و قانونی شدن هنوز به تصویب شدن‌های دیگری هم نیاز دارد اما رای نمایندگان انگلیسی در راستای رویکرد کامرون برای برگزاری این رفراندوم تا پایان سال 2017 قرار دارد.

این لایحه قرار است برگزاری رفراندوم درباره این سوال را قانونی کند: آیا انگلیس باید عضو اتحادیه اروپا باقی بماند؟ در همین حال فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس با استقبال از این اتفاق، به تشریح ضرورت جایگاه کشورش در اروپا پرداخت و گفت: ما نیازمند تغییری اساسی در سازوکار اتحادیه اروپا هستیم.

وی همچنین خواستار حمایت بیشتر از انگلیس و سایر کشورهای خارج از حوزه یورو شد.

در رای‌گیری پارلمان انگلیس، طرح کامرون مورد حمایت حزب اپوزیسیون کارگر واقع شد در حالی که اکثر مخالفان از حزب خود او یعنی حزب محافظه‌کار بودند.

پیش از این کامرون اعلام کرده بود در صورتی که شرایط عضویت اتحادیه اروپا مورد بازنگری قرار گیرد به نفع باقی ماندن انگلیس در این بلوک فعالیت خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرده بود در تلاش است قدرت سیاسی را که اتحادیه اروپا بر کشورهای عضو دارد، محدود کند. نخست‌وزیر انگلیس از زمان انتخاب مجددش در این سمت برای رسیدن به این هدف، دیدارهای پیاپی با سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته است.

انتهای پیام

کد N852337