استقبال آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه از مذاکرات ژنو در مورد یمن

در پی اعلام رسمی زمان برگزاری مذاکرات صلح یمن در 14 ژوئن جاری(24 خرداد)، مقامات آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه در بیانیه‌های جداگانه از برگزاری این مذاکرات در ژنو استقبال کردند.

در پی اعلام رسمی زمان برگزاری مذاکرات صلح یمن در 14 ژوئن جاری(24 خرداد)، مقامات آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه در بیانیه‌های جداگانه از برگزاری این مذاکرات در ژنو استقبال کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه اماراتی الاتحاد، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای مطبوعاتی حمایت کشورش را از اقدام شورای امنیت مبنی بر دعوت از تمامی طرف‌ها برای حضور در مذاکرات بدون پیش‌شرط اعلام کرد و خواهان آن شد که این رایزنی‌ها در کنار طرح‌های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و خروجی‌های گفت‌وگوی یمن و قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت به راهکارهای سیاسی برای بحران یمن بینجامد.

جان کربی همچنین از شرکت‌کنندگان دراین گفت‌وگوها خواست توافق آتش‌بس و عقب‌نشینی نیروهای نظامی از شهرهای یمن را اولویت خود قرار دهند.

کربی بدون اشاره به حملات وحشیانه ائتلاف سعودی که به صورت روزانه جان ده‌ها غیرنظامی یمنی را می‌گیرد، حمله موشکی به عربستان و دیگر حملات انصارالله به مواضع نظامی عربستان را محکوم و به حق ریاض در دفاع از اراضی خود و مرزها و مردم خود تاکید کرد.

وی همچنین تاکید کرد که تمامی طرف‌ها باید به قوانین بین‌المللی حقوق بشر پایبند باشند و تمامی احتیاطات لازم را برای کاهش وارد شدن تلفات به غیرنظامیان در پیش بگیرند.

در همین حال، اتحادیه اروپا حمایت کامل خود از تلاش‌های اسماعیل ولدالشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن با هدف از سرگیری مذاکرات سیاسی فراگیر براساس طرح شورای همکاری خلیج جفارس و نتایج گفتگوی ملی و قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت به ویژه قطعنامه 2216 که بر حمایت از روند انتقال سیاسی تاکید دارد، اعلام کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که گام مثبت سازمان ملل در برگزاری مذاکرات در ژنو می‌تواند به حل و فصل سیاسی فراگیری در چارچوب تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به راه‌حل دائمی در مورد بحران یمن بینجامد.

همزمان روسیه در بیانیه‌ای جداگانه طرح سازمان ملل برای برگزاری رایزنی‌ها در ژنو را تایید کرد.

مسکو در این بیانیه بر لزوم مشارکت تمامی گروه‌های یمنی در رایزنی‌ها بدون پیش شرط تاکید و اعلام کرد که هدف اصلی از این رایزنی‌ها اتخاذ تدابیر فوری جهت توافق به سر آتش‌بس انسانی بلندمدت و پایان دادن به درگیری‌های خونین است.

در این بیانیه اظهار امیدواری شده که رایزنی‌ها در ژنو راه را در مقابل آغاز مذاکرات یمنی باز کند که هدف از آن حل و فصل درگیری‌ها براساس قطعنامه‌های ذی‌ربط شورای امنیت و طرح شورای همکاری خلیج فارس و نتایج کنفرانس گفتگوی ملی و قوانین صلح و شراکت ملی یمن باشد.

در همین حال میخائیل بوگدانف، فرستاده شخصی رئیس‌جمهوری روسیه به خاورمیانه در گفت‌وگویی با الشرق الاوسط درخصوص سفر هیات انصارالله به مسکو گفت: طرف روسی با هیات انصارالله مذاکرات سازنده و ثمربخش داشت.

وی عنوان داشت که روسیه به اعضای این عملیات سفارش کرد که انعطاف داشته باشند و بدون پیش‌شرط وارد مذاکرات صلح ژنو شوند و این مساله‌ای است که بر تمامی دیگر طرف‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس نیز صدق می‌کند.

از سوی دیگر جدایی‌طلبان جنوب یمن خواهان شرکت در مذاکرات ژنو به عنوان یک طرف سوم مستقل شدند.

فواد راشد، دبیر شورای عالی جدایی‌طلبان گفت که جدایی‌طلبان آماده هستند در رایزنی‌های ژنو به عنوان یک طرف سوم مستقل حضور یابند.

در همین حال حزب کنگره ملی یمن که علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن ریاست آن را برعهده دارد، اعلام کرد: کنگره سراسری یمن از برگزاری مذاکرات ژنو بدون پیش‌شرط و با حسن‌نیت استقبال می‌کند.

سخنگوی رسمی این حزب همچنین عنوان داشت که این حزب تاکنون دعوت رسمی برای شرکت در مذاکرات دریافت نکرده است و در نتیجه هنوز در مورد این مساله تصمیم‌گیر نشده است که چه کسی نماینده این حزب باشد. همچنین برخی از جزئیات همچنان مورد بحث و رایزنی با اسماعیل ولد الشیخ احمد قرار دارد تا شرایط لازم برای موفقیت‌آمیز بودن این دیدار مشورتی فراهم شود.

از سوی دیگر، عبد ربه منصور هادی دستوری را صادر کرد که براساس آن محمد منصور زمام از منصبش به عنوان وزیر دارایی برکنار شده است.

انتهای پیام

کد N852253