اپوزیسیون ترکیه به دنبال محدود کردن نقش اردوغان

سیاسی

در پی ناکامی حزب حاکم در انتخابات پارلمانی ترکیه و تلاش آن برای تشکیل دولت ائتلافی، احزاب اپوزیسیون اعمال محدودیت‌هایی در نقش رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور را در دولت آتی خواستار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در همین حال اردوغان در پی ناکامی حزبش در به دست آوردن اکثریت مطلق پارلمان، استعفای احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر این کشور را برای تشکیل دولت جدید پذیرفت.

استعفای روز گذشته داوود اوغلو از نظر سیاسی تشریفاتی بوده و دولت پیشین تا زمان تشکیل دولت جدید در قدرت باقی خواهد ماند. با این حال جایگاه داوود اوغلو با توجه به ناکامی تحقیرآمیز حزب عدالت و توسعه همچنان مشخص نیست.

حزب عدالت و توسعه 40 درصد آرا و 258 کرسی از مجموع 550 کرسی پارلمان را در انتخابات روز یکشنبه هفتم ژوئن به دست آورد. این حزب برای به دست آوردن اکثریت مطلق پارلمان 18 کسی کم آورد.

این در حالی است که بسیاری شکست این حزب در پارلمان را نتیجه سلطه‌گرایی و شخصیت نفاق‌انگیز اردوغان در عرصه سیاسی این کشور می‌دانند. او امیدوار بود که حزبش با به دست آوردن اکثریت مطلق پارلمان بتواند دموکراسی فعلی ترکیه را به یک سیستم ریاست‌جمهوری تغییر دهد و از آن طریق بتواند زمام امور را کاملاً در دست بگیرد.

در حال حاضر حزب عدالت و توسعه برای تشکیل دولت ائتلافی مذاکرات سختی با احزاب دموکراتیک مردم، مردم جمهوری‌خواه و جنبش ملی‌گرا خواهد داشت. اگر این حزب نتواند با هیچ‌یک از این احزاب به توافق برسد تشکیل دولت اقلیت یا برگزاری انتخابات زودهنگام دو راهی است که عدالت و توسعه پیش‌رو خواهد داشت.

تحلیلگران معتقدند: احزاب اپوزیسیون انتظار می‌رود تا پایبندی اردوغان به حدود و قصور قانون اساسی فعلی را خواستار شوند و حزب حاکم نیز برنامه خود را برای تغییر سیستم سیاسی این کشور متوقف کند. با این حال مشخص نیست اردوغان، فردی که باید دولت جدید را تایید کند با چنین شرطی کنار بیاید.

روز گذشته حزب دموکراتیک مردم، حزب حامی کردها مجدداً بر مواضع خود مبنی بر تن ندادن به ائتلاف با حزب عدالت و توسعه تاکید کرد.

یاسین آکتای، جانشین رهبر حزب عدالت و توسعه با این حال در گفت‌وگوی روز گذشته خود تاکید کرد که این حزب هیچ‌یک از احزاب پیروز دیگر را در بررسی‌های خود برای تشکیل دولت ائتلافی نادیده نخواهد گرفت.

وی در این باره گفت: هیچ دلیلی برای ناراحتی نیست. ما هرگونه اقدام لازم برای تشکیل دولت ائتلافی را انجام می‌دهیم و کشور را بدون دولت نمی‌گذاریم.

انتهای پیام

کد N852252