پوتین امروز عازم ایتالیا شد

پوتين

رئیس‌جمهوری روسیه امروز (چهارشنبه) راهی ایتالیا شد و امید دارد تا حمایت ماتئو رنتزی را در مخالفت با تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو جلب کند؛ با این حال به نظر می‌رسد که وی ناامید شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قرار است با ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو 2015 در میلان دیدار کند.

دیدار این دو مقام دو هفته پیش از تصمیم‌گیری اتحادیه اروپا درباره تمدید تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه انجام می‌گیرد. اگرچه پوتین می‌تواند انتظار استقبال گرمی را داشته باشد اما بعید به نظر می‌رسد که ایتالیا خصوصاً پس از نشست سران گروه هفت در آلمان بخواهد برخلاف نظر این گروه با تحریم‌ها مخالفت کند.

در جریان نشست ایالت بایرن آلمان، رهبران گروه هفت اعلام کردند که چنانچه خشونت در اوکراین افزایش یابد، به تشدید تحریم‌ها رای می‌دهند. با این حال روابط روسیه با ایتالیا بسیار بهتر از سایر شرکای اتحادیه اروپا است. مسکو به رم، به چشم یک حامی ناراضی تحریم‌ها و حامی مذاکره با مسکو می‌نگرد.

کاخ کرملین در واکنش به انتقاد گروه هفت روز دوشنبه گفت که عقاید گوناگونی در میان کشورهای صنعتی این گروه وجود دارد و مسکو از اختلافات بر سر تحریم‌ها بهره‌برداری خواهد کرد؛ این سخنان اشاره آشکاری به مخالفت ایتالیا بوده است.

پوتین پیشتر به روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا گفت: شرکای ایتالیایی من همواره منافع ایتالیا و مردم این کشور را در اولویت قرار داده و معتقدند که برای حفظ منافع این کشور، از جمله منافع اقتصادی و سیاسی، آنها باید روابط دوستانه خود با روسیه را حفظ کنند.

پوتین همچنین قرار است در واتیکان با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان گفت‌وگو کند.

از سوی دیگر پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا در گفت‌وگو با کوریره دلاسرا گفت که موضع ایتالیا بر سر اوکراین تغییر نکرده است.

وی با تاکید بر همکاری نزدیک ایتالیا و شرکای اروپایی و آمریکا گفت: ایتالیا وفاداری به متحدان خود را با روابط ویژه با روسیه ترکیب کرده است.

تحریم‌های اتحادیه اروپا پس از آن علیه روسیه اعمال شد که مارس 2014، روسیه شبه‌جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود الحاق کرد.

پوتین بحران به وجود آمده در شرق اوکراین را به دلیل دخالت‌های غرب و اقدامات کی‌یف می‌داند چراکه به گفته پوتین آنها برای کودتا تلاش کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N852013